Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Davutoğlu, Rusya'dan Esad'a seslendi

  Hürriyet Planet
  25 Ocak 2012 - 11:50Son Güncelleme : 25 Ocak 2012 - 16:49

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Moskova ziyareti sırasında Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile düzenlediği ortak basın toplantısında Suriye hükümetine çağrıda bulundu.

  Davutoğlu, "Moskova'dan Suriye'ye yine aynı çağrıyı yapıyoruz. Bu çağrımız, halka karşı şiddetin durdurulması, reformların bir an önce uygulanması ve bütün grupların barış içinde geleceğin Suriye'sini inşa etmesi" ifadesini kullandı.

  Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Ama bugün bunları konuşurken bile Suriye'de insanlar ölmeye devam ediyor. Şehirlerde askeri operasyonlar sürüyor" diye ekledi.

  Suriye muhalefetinin Türkiye'de gerçekleştirdiği toplantılara da değinen Davutoğlu, "Evet Suriye muhalefeti Türkiye'de toplanıyor. Keşke özgür şekilde Şam'da toplanabilseydiler" dedi.

  Türkiye'nin hiçbir ülkenin iç işlerine karışmayacağını belirten Davutoğlu, "Libya konusunda da Suriye konusunda da bu ilkeye bağlı kaldık. Libya'da uzun süre dış müdahaleye karşı çıktık. Kaddafi tavsiyelerimizi dinleseydi bugün ülkesinde barış içinde yaşıyor olabilirdi. Ki Rusya da benzer tavsiyelerde bulundu. Geçen yıl içinde Suriye'ye de bu yönde tavsiyelerde bulunduk" diye konuştu.

  İRAN'A MÜDAHALE

  Bakan Davutoğlu bir gazetecinin sorusu üzerine, Türkiye'nin İran konusunda herhangi bir yabancı müdahale girişimi içinde olmadığını belirterek, “NATO içindeki hiçbir çalışmada, hiçbir komşu ülkenin hedef gösterilmesine razı olmadık. Kaldı ki bu bizim için bu bir NATO meselesi de değildir. İran-Türkiye sınırı hep barış sınırı olmuştur ve hep böyle de kalacaktır” dedi.

  LAVROV: YAPICI TEKLİFLERE AÇIĞIZ

  Basın toplantısında konuşan Lavrov ise Suriye konusunda "yapıcı tekliflere açık olduklarını" belirtti.

  Lavrov, buna karşın Moskova'nın, Suriye'ye karşı güç kullanımına veya "Rusya ve Çin'e danışılmadan deklare edilen" BM yaptırımlarının uygulanmasına karşı olduklarını yineledi.

  Suriye'ye uluslararası yaptırım uygulanmasına soğuk bakan Rusya, bu ülkeye askeri müdahalede bulunulmasına da şiddetle karşı çıkıyor.

  Davutoğlu Moskova'da Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’la birlikte, ilki geçen yıl İstanbul’da yapılan Stratejik Planlama Grubu’nun ikinci toplantısına katıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı