Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Davutoğlu rüştünü İhvan’la ispatlasın

  ANKARA
  18 Eylül 2014 - 02:13Son Güncelleme : 18 Eylül 2014 - 00:13

  CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İhvan liderlerinin Türkiye’ye kabul edilmesine yeşil ışık yakmasına karşı, “Dünyanın kaçındığı, ülkesinde barındırmak istemediği İhvan liderlerini kabul etmek, Türkiye’nin demokratik ülke olmadığı, terörle iç içe olduğu izlenimini dünyaya vermektir” dedi.

  Meclis’te basın toplantısı düzenleyen Hamzaçebi şunları söyledi: “Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bugüne kadarki uygulamaları emanetçi başbakan uygulamaları niteliğinde. Kendisinin henüz Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan bağımsız bir uygulamasını göremedik. Sayın Davutoğlu henüz rüştünü ispat etmedi. Biz onun rüştünü ispat etmesini, oturduğu koltuğun hakkını vermesini istiyoruz. Katar ve diğer ülkeler İhvan liderlerini kendi ülkelerinden çıkarmanın, başka ülkelere göndermenin yollarını arıyor, Sayın Erdoğan da ‘olabilir’ anlamında değerlendirme yapıyor. İşte Davutoğlu’na başbakanlığını göstermesi gereken bir alan söylüyorum; bu alanda Erdoğan mı, yoksa Davutoğlu mu etkili? Erdoğan, başbakan gibi açıklama yapıyor. Türkiye bunu kabul edemez, yapamaz, buna şiddetle karşı çıkıyoruz. Bu anlayışı reddediyoruz. Davutoğlu’nu bu konuda göreve davet ediyorum, açıklama yapmalıdır, ‘ Böyle bir uygulama yoktur’ diyerek Türkiye’yi rahatlatmalıdır.

  ALLAH’IN SELAMINI ŞARTA MI BAĞLIYOR

  (Başbakan’ın ‘Kılıçdaroğlu selam verirse veririz’ sözleri) Sayın Davutoğlu, Allah’ın selamını şarta mı bağlıyorsunuz? Demokrasiye soyunduğunu söyleyen bir kişinin böyle şartlı konuşması, demokrasiyle bağdaşmıyor.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı