Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Davutoğlu Paris'te: Fransa’yla ilişkiler eski rayına giriyor

  Zeynep ŞAFAK / ANKARA
  05 Temmuz 2012 - 00:00Son Güncelleme : 05 Temmuz 2012 - 00:51

  Fransa Parlamentosu’nda eski Cumhurbaşkanı Sarkozy döneminde gündeme gelen 1915 olaylarını inkâr edenlere ceza verilmesini öngören yasa nedeniyle gerilen ilişkilerin düzelmesi için bir adım daha atılıyor.

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun bugün Paris’e gerçekleştireceği çalışma ziyareti sırasında 1915 olaylarının tartışıldığı günlerde Türkiye’nin, Fransa’ya uygulama kararı aldığı yaptırımlar kaldırılacak.

  Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan François Hollande’ın, Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan’la görüşmelerinin olumlu atmosferde geçmesi ve Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius’un Davutoğlu’nu daveti, Ankara’da “İlişkilerin eski rayına girmesi” olarak yorumlandı. Diplomatik kaynaklar, “İlişkiler bu havada devam ederse, yaptırımlar yarın (bugün) kaldırılacaktır” değerlendirmesinde bulundu. Davutoğlu, 2 gün sürecek Paris temasları sırasında Fabius’la ikili ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirecek. Davutoğlu, 2’nci günde ise Paris’te 3’üncüsü düzenlenecek olan Suriye’nin Dostları Grubu (SDG) Toplantısı’na katılacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı