Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Davutoğlu: “Özgüveni sarsmak isteyenlere ‘hayır’ diyeceğiz”

  ANKARA
  17.06.2013 - 21:23 | Son Güncelleme: 17.06.2013 - 21:23

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Gezi Parkı eylemleri konusunda, “Birileri bu özgüveni sarsmak istiyorsa, biz topluca, 76 milyon ve dışarıdaki bütün vatandaşlarımızla birlikte ‘Hayır’ diyeceğiz” dedi.

  Davutoğlu, Rixos Grand Ankara Hotel’de düzenlenen Yurtdışı Vatandaşlar Danışma Kurulu Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

  HEDEF ÖZGÜVENİ SARSMAK

  “Her siyasi sorunu aşarız, her kültürel meseleye çözüm buluruz, her ekonomik krizi aşarız, yeter ki özgüvenimiz olsun. Yeter ki kendimize, ait olduğumuz millete, mensubiyet hissettiğimiz medeniyete, vatandaşı olmaktan gurur duyduğumuz devlete güvenimiz sarsılmasın. Aslında son 3 hafta içinde yaşananların eğer tek bir hedefi varsa, bu özgüveni sarsmaktır. Kimse Türkiye’nin geleceğinden kaygı duymasın. Türkiye ayağındaki prangaları kırdı, bir daha da hiçbir pranganın bu ayağa geçirilmesine izin vermeyiz. Çözüm sürecimde bir prangayı kırdık, bir başka pranga getiririz ve Türklerin yürüyüşünün hızını keseriz diye düşünenler bizi tanımamışlar.

  HUKUK KURALLARINA UYACAKLAR

  Şimdi Avrupalı milletvekilleri gelip olağanüstü şartlardaki bir yere ‘Ben istediğim zaman girerim’ derse, Almanya ne kadar hukuk devletiyse, Türkiye de o kadar hukuk devletidir. Meclis’teki İnsan Hakları Komitesi üyelerimiz giderken sıraya girecekler ve hukuk devleti kurallarına uyacaklar, onlar geldiklerinde her yere girebilecekler. Biz misafir olarak onları her yere, evimizin baş köşelerine oturtur, başımızın tacı yaparız ama müfettiş edasıyla gelirlerse hukuk devleti kurallarına uyarlar.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı