Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Davutoğlu Mısır'a gidecek

  A.A
  30.08.2009 - 17:46 | Son Güncelleme: 30.08.2009 - 17:46

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mısır Dışişleri Bakanı Ahmet Ebul Geyt'in davetlisi olarak 1-3 Eylülde Mısır'ı ziyaret edecek.

  Görüşmeler sırasında ikili ilişkilerin yanı sıra bölgedeki son durum hakkında da görüş alışverişinde bulunulacağı bildirilirken, Davutoğlu'nun Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek tarafından da kabul edilmesi bekleniyor.

  Öte yandan, Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun Mısır ziyareti sırasında, Hamas'ın Siyasi Büro lideri Halid Meşal'in de aynı günlerde Kahire'ye gelebileceği ifade ediliyor.

  Yevm El Sebig gazetesinde bir süre önce yer alan haberde, İsrail ile Hamas arasında tutuklu değişimine ilişkin dolaylı görüşmelerin sürdüğü, Halid Meşal'in de gelecek hafta Kahire'ye gelerek anlaşmaya onay vereceği öne sürüldü. Halid Meşal'in, babası Abdurrahim Meşal'in cenaze törenine katılmak için 31 Ağustosta gideceği Ürdün'den Kahire'ye geçebileceği kaydediliyor.

  Bu arada Londra'da Arapça yayımlanan El Hayat gazetesi, Halid Meşal'in, iki taraf arasında anlaşma sağlama çabalarına yardımcı olan Alman arabulucu ile de bir araya geleceğini duyurdu.

  Son bir haftadır İsrail ile Hamas arasında muhtemel bir tutuklu değişimine ilişkin dolaylı görüşmelerde ilerlemeler sağlandığı ve tarafların bir anlaşmaya yaklaştığı haberleri yoğunluk kazanmıştı.

  Öte yandan Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun, bu ziyareti sonrasında da 9 Eylülde Arap Birliği dışişleri bakanları toplantısının açılışında konuşma yapmak üzere Kahire'yi ziyaret edeceği öğrenildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı