Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Davutoğlu: İsrail ile görüşmeler devam ediyor, gelişmeler var

  Razi CANİKLİGİL/NEW YORK
  26 Eylül 2013 - 12:48Son Güncelleme : 26 Eylül 2013 - 13:06

  New York’ta gerçekleştirilen “Asya’da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler” (AİGK/CICA) toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını cevaplayan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail ile görüşmelerin devam ettiğini ve gelişmeler yaşandığını söyledi.

  İsrail ile uzun süredir doğrudan ve dolaylı görüşmelerde bulunduklarını söyleyen Davutoğlu, “Üç koşul bizim için önemli. İlki özür. Bu yerine getirildi. ABD Başkanı Obama ve Dışişleri Bakanı Kerry’ye bunun yerine getirilmesine yardımcı oldukları için teşekkür ederiz. Ancak, diğer iki tanesi; tazminatlar ve Filistinlilere yönelik kısıtlamaları sona erdirmek. Tazminat görüşmeleri devam ediyor. Gelişmeler var.” ifadelerini kullandı.

  ŞARTLARIMIZ ÇERÇEVESİNDE GELİŞMELER YAŞANIYOR
  Davutoğlu, Bu isteklerinin tamamlanacağına inandığını da belirterek şöyle devam etti:
  Bu teknik ve sosyal bir konu. Bu görüşmeler devam ediyor. Kısıtlamalar konusunda ise, Mısır’daki son gelişmelerden sonra Filistin, özellikle Gazze’deki durumdan çok endişe duyuyor ve yakından takip ediyoruz. Türkiye - İsrail ilişkilerinde bu çerçeve (3 şart) içinde gelişmeler yaşanıyor. Biz bunları takip ediyor olacağız. Bu 3 şart yerine getirilince normalleşme süreci başlayabilir.

  İSRAİL TAHRİKLERİNİN DURMASI GEREKİR
  ABD'nin girişimleriyle İsrail ve Filistin arasında yeniden başlayan barış görüşmelerini desteklediklerini söyleyen Davutoğlu, müzakerelerin sekteye uğramaması ve amacına ulaşması için İsrail tarafının tahriklerinin durması gerektiğini vurguladı. Bu kapsamda yasadışı yerleşimlerin sürece verdiği zarara dikkat çeken Bakan Davutoğlu, Kudüs'te Harem-i Şerif'e yönelik eylemlerin de kabul edilemez olduğunu söyledi.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı