Dünya Haberleri

  Davutoğlu: Her zaman Tunus'la birlikte olacağız

  A.A.
  21.02.2011 - 15:25 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Tunus'taki dönüşüm sürecinde son kararın Tunus halkında olacağını belirterek, "Bu tarihi yolculukta her zaman Tunus'la birlikte olacağız" dedi.

  Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Dönem Başkanı sıfatıyla Tunus'a gelen Davutoğlu, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ile birlikte Tunuslu yetkililerle bir araya geldi. Davutoğlu ve Jagland, temaslarının ardından Tunus Başbakanı Muhammed Gannuşi ile ortak basın toplantısı düzenledi.

  Tunus Başbakanı Gannuşi, görüşmelerin çok yapıcı geçtiğini, Tunus'taki gelişmeleri her yönüyle ele aldıklarını kaydetti. Gannuşi, Avrupa Konseyi Dönem Başkanlığını yürüten Davutoğlu ile Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Jagland ile görüşmesi neticesinde, desteklerinin varlığını hissettiğini söyledi.

  Dışişleri Bakanı Davutoğlu da Tunus'a ülkedeki siyasi dönüşümü ele almak ve destek vermek üzere geldiklerini belirterek, Tunuslu yetkililerden karşılaştıkları sorunlar hakkında bilgi aldıklarını anlattı.

  Davutoğlu, Gannuşi'nin, Tunus'un da üyesi olduğu Venedik Komisyonu'nu Tunus'a davet etmeyi planladığını söyledi.

  Avrupa Konseyi'nin, insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü ilkelerine dayalı geçiş süreçleri konusunda çok tecrübesi olduğunu aktaran Davutoğlu, Tunus'a da "bu tarihi dönüşüm sürecinde" destek olmaya hazır olduklarını ifade etti.

  Davutoğlu, "Karar her zaman Tunus halkının olacaktır. (...) Bu tarihi yolculukta Tunus'la birlikte olacağız" dedi.

  Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Jagland da Avrupa Konseyi'nin insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğünün savunucusu olduğunu belirterek, bu hassas süreçte Tunus'a destek olmak istediklerini kaydetti.

  Jagland, Tunuslu yetkililerin, anayasanın, devlet başkanlığı ve parlamento seçimlerinin nasıl ve ne zaman yapılacağına karar vermeleri gerektiğini söyleyerek, tüm bu sürecin "ülkedeki herkesin güvenebileceği bir zeminde yapılmasının" önemine işaret etti.

  Avrupa Konseyi Genel Sekreteri, Tunus'un, "tüm siyasi güçler tarafından tanınmış bir anayasası olması ve özgür, adil bir şekilde düzenlenecek seçimlere tüm tarafların katılmasını umduğunu" belirtti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı