Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Davutoğlu: Fransa için ayıptır

  AA
  23 Ocak 2012 - 09:52Son Güncelleme : 23 Ocak 2012 - 15:00

  Fransa Senatosu'nun “soykırımı inkâr tasarısını” ele almasına saatler kala Türkiye'den bir tepki daha geldi.

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bugün  Fransa Senatosu'nda oylanacak Ermeni yasa teklifine ilişkin, “Bu tasarının bu  şekilde gündeme gelmesi, hata gündeme getirmeyi düşünmek dahi bugünkü çağın  evrensel değerlerine, özüne, ruhuna aykırıdır” dedi.

  Davutoğlu, Kayseri Valisi Mevlüt Bilici'yi ziyaretinde basın  mensuplarının Fransa Meclisi'nde kabul edilen “Ermeni yasa teklifi” konusundaki  soruların yanıtladı.

  Türkiye'nin Paris Büyükelçisi'nden dün gece son durumla ilgili bilgi  aldığını ve gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirten Davutoğlu, bu  tasarının her şeyden önce Avrupa değerlerine ve Fransa Anayasası'nın temel  ilkelerine aykırı bir yasa tasarısı olduğunu vurguladı.

  “Tasarının bu şekilde gündeme gelmesi, hata gündeme getirmeyi düşünmek  dahi bugünkü çağın evrensel değerlerine, özüne, ruhuna aykırıdır” diyen  Davutoğlu, tasarının daha meclisten senatoya sevki aşamasında, bu noktaya  gelmeden Fransız entelektüelleri ve Fransız kültür camiasının toplu olarak bu  tasarıya karşı bir hareket içine girmesini beklediklerini, ancak bunun  gerçekleşmediğini dile getirdi.

  Davutoğlu, yasa tasarısının senatoya gelmeden önce Avrupa'da bir tartışma  ortaya çıkması beklentisi içinde olduklarını hatırlatarak, sözlerine şöyle devam  etti:

  “Bu aşamaya gelmeden önce beklerdik ki, Avrupa Birliği kurumlarının  Fransa'ya Ortaçağ dogmalarını, engizisyonu hatırlatan, fikir özgürlüğünü  cezalandıran bu tasarı konusunda uyarılar versin, bir tartışma başlatılsın. Ama  maalesef Fransa içinde de, Avrupa'da da bu tartışma bu şekilde ele alınmadı.  Bundan sonra Avrupa değerleri büyük tehdit altındadır. Her meclis kendi tarih  görüşünü muhtevi kararlar alıp uygularsa Avrupa'da yeni bir engizisyon dönemi  açılır. Bu tarihi görüş dışındaki kitaplar yakılmaya başlanır. Bu tarihi görüş  dışındaki görüşler, ifadeler ve tarih yorumlarını dile getirenler hapse  atılırlar. Bu tipik bir engizisyon anlayışıdır. Ortaçağ'da engizisyonda neler  yaşandığını hepimiz biliyoruz. Maalesef bunu tekrar canlandırmak Fransa için  ayıptır. Biz kendi tarihimize sahip çıkmayı, tarihimizle yüzleşmeyi, gerektiğinde  öz eleştiri yapmayı da biliriz. Birçok vesileyle de yaptık. Ama başka milletin  kendi tarihimizi yorumlayarak bir tarih yorumunu bize dikte ettirmesine de izin  vermeyiz. Soğukkanlılıkla bekliyoruz, ümit ediyoruz ki Fransız Senatosu,  engizisyona karşı çıkan aydınlanmasına ve değerlerine sahip çıkar. Bu, bizden çok  Fransa ve Fransız Senatosu için bir çağdaşlık, özgürlük sınavıdır. Eğer bu  sınavdan bugün kalırlarsa bu her şeyden önce Fransa için çok tartışılması gereken  husustur.”

  İki gün önce Türk vatandaşlarının Paris'te yaptıkları demokratik  gösteride de ortaya çıktığı gibi Türklerin hep Avrupa'nın merkezlerinde olmaya  devam edeceklerini dile getiren Ahmet Davutoğlu, Türk vatandaşlarının Avrupa'da  kendi değerlerini savunacaklarını, başları dik şekilde, kimseden kendi tarihleri  ile ilgili dikte almaksızın, gerektiğinde kendi tarihleriyle yüzleşeceklerini ve  kendi tarihlerine sahip çıkacaklarını vurguladı.

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Fransa'da yasa tasarısına karşı çıkan  çok sayıda senatör ve aydının da olduğunu ifade ederek, “Bu süreçte parti  disiplini adına bir tek görüşü partilere deklare eden liderler yanında, çok  özgürlükçü şekilde yorum yapan, bu yasaya karşı çıkan gerçek Fransız aydınları ve  senatörleri de oldu. Onların seslerinin bugün daha gür çıkmasını bekliyoruz. Ümit  etmiyoruz, hiçbir zaman böyle bir hata yapılmasını istemiyoruz. Ama diyelim ki bu  yasa geçti, böyle bir yasanın Avrupa'da yaşama şansı yok. Böyle bir yasanın  geçmemesi için son dakikaya kadar çaba sarf edeceğiz. Özgürlükçü Fransız  aydınlarıyla birlikte çaba sarf edeceğiz. Ama sonrasında da bu yasanın  yaşamayacağını, yaşamasının mümkün olmadığını da bütün dünya görecek' dedi.

  FRANSA'YA YAPTIRIMLAR

  Bir gazetecinin, Fransa Senatosu'ndaki oylamanın Türkiye'nin istemediği  yönde çıkması durumunda ne gibi yaptırımlar yapılacağını sorması üzerine  Davutoğlu, bunların Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından daha önce  açıklandığını, ancak bu yaptırımların zamanlaması konusunu değerlendireceklerini söyledi.

  Tasarının Fransız Senatosu'ndan çıktığı şekliyle hemen kanunlaşmadığına  işaret eden Ahmet Davutoğlu, şunları kaydetti:

  “Süreci de takip ederek değerlendirmeleri yapacağız. Bugün Sayın  Başbakanımızla, Sayın Cumhurbaşkanımızla istişareler yapacağız. Ama, bu yasanın  mutlak anlamda kanunlaşması durumunda atacağımız adımlar çok önceden  belirlenmiştir. Bu konuda kimsenin tereddütü olmamalıdır. Türkiye, artık  2001'deki Türkiye değildir. Bir takım müeyyideler uygulanır, sonra bu müeyyideler  gözden geçirilir gibi bir anlayış bugünkü Türkiye'yi tanımamak olur. Türkiye bu  konuda alacağı müeyyideleri bu yasa devrede kaldıkça uygulamaya devam eder.  Ancak, ümit ederiz, buna gerek kalmaz, ümit ederiz Fransız Senatosu'nda aklı  selim hakim olur. Ümit ederiz, sadece Fransız senatörleri değil, Fransız anayasa  hukukçuları da devreye girerler. Bunun Anayasa'ya aykırılığını gündeme  getirirler. Ama biz adım adım ne yapacağımızın planlamasını yapmış durumdayız.  Cumartesi günü, Sayın Başbakanımız ile bu konuda bir değerlendirme yaptık, ilgili  bakan arkadaşlarımla da görüştüm. Bugünkü duruma göre yeni bir istişare ihtiyacı  hasıl olursa, onu değerlendirip atılacak adımları kademe kademe atacağız.”

  Dışışleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kayseri Valiliği'nin ardından  Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki'yi de ziyaret etti. Kayseri'de  yapılan çalışmaları yakından izleme imkanı bulduğunu belirten Davutoğlu,  Kayseri'nin kışını gördüğünü ve çok sevdiğini, bahar ve yaz aylarını da görmek  için yeniden kente gelmek istediğini söyledi.

  Başkan Özhaseki, Davutoğlu'na ziyareti anısına özel işlemeli cam ibrik  hediye etti.

  “FRANSA’NIN HADDİNE DEĞİL”

  Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Erciyes Üniversitesi'nde, “Krizden vizyona, Yeniden Şekillenen Dünya Düzeni ve Türkiye” konulu bir konferans verdi.

  Türkiye'nin, dış politikada belirlediği komşularla sıfır problem ve her ülkeyle barışçıl ilişkiler içerisinde olma hedefinden sapma olmadan yoluna devam ettiğini vurgulayan Davutoğlu, şunları söyledi:

  “Geçenlerde Türkiye'yi eleştiren bir Ermeni diplomata, (Bizim için 2 grup devlet var. Şimdiki dostlarımız ve gelecekteki potansiyel dostlarımız. Biz hiçbir zaman çocuklarımıza kin ve nefreti öğretmiyoruz), diye karşılık verdim.  Fransa'nın haddine değil, bu topraklarda yüz yıllardır kardeşçe birlikte yaşamış 2 toplum hakkında karar vermek. Fransa Meclisi, keşke böyle bir engizisyonu tartışacağına, Fransa'nın ve Avrupa'nın geleceğini tartışsaydı. Artık dünya ekonomisinin yüzde 60'ına hükmeden bir Avrupa yok. Şimdi o zirvelerden aşağılara geriledi. Avrupa'nın o herkese tepeden bakan, kendisinden başkasını düşünmeyen kibri, Avrupa'nın da sonu olacak. Avrupa'nın kibri, bugün Fransız Parlamentosu'nda kendini gösteriyor. Bugün Fransız Parlamentosu'nda Fransa kendi kendini oyluyor. Engizisyon mu, medeniyet mi? Fransa'ya inen ve (1915 olayları soykırım değil) diyen her Türk'ü tutuklayacak mı? Ya da bu yasayı tanımadığını ifade ederek yürüyen 35 bin Türk'ü tutuklayıp, toplama kampına mı gönderecek?  Bugün Fransız kütüphanelerinde 1915 olaylarını anlatan kitapları çıkarıp meydanlarda yakacaklar mı, aynen engizisyon dönemlerinde olduğu gibi?”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı