Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Davutoğlu’dan İran’a sürpriz ‘uranyum’ ziyareti

  Uğur ERGAN / ANKARA
  20 Kasım 2009 - 00:00Son Güncelleme : 20 Kasım 2009 - 01:27

  İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki’nin, nükleer yakıtı hiçbir şekilde yurtdışına göndermeyeceklerini açıklamasından sonra, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu sürpriz şekilde İran’a gitme kararı aldı.

  Hamid Karzai’nin ikinci kez Afganistan Devlet Başkanı seçilmesi nedeniyle dün Kabil’de düzenlenen törene katılan Davutoğlu, burada İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi ile görüştü. Rahimi, Davutoğlu’nu İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’la görüşmesi için ülkesine davet etti. Bu daveti kabul eden Davutoğlu, Rahimi’yi özel uçağına alarak birlikte Kabil’den, Ahmedinejad’ın bulunduğu Tebriz’e gitti. Davutoğlu’nun bugün Ahmedinejad’ın yanı sıra İran Dışişleri Bakanı Muttaki ile de görüşmesi bekleniyor.
  Dün Kabil’de ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’la da kahvaltıda bir araya gelen Davutoğlu, Tahran yönetiminin “Nükleer yakıtımızı yurtdışına göndermeyeceğiz” açıklamasına rağmen, İran’ı ikna etmek ve soruna diplomatik çözüm bulmak için çalışmaların devam edeceğini söylemişti.
  Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı (UAEK) Muhammed El Baradey’in, İran uranyumunun Türki-ye’de depolanmasını önermesinin ardından İstanbul’daki İSEDAK Zirvesi’nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, Davutoğlu da İranlı meslektaşı Muttaki ile uzun süreli görüşmeler yapmıştı. Bu görüşmelerde Türkiye, İran’a uranyumun eş zamanlı olarak karşılıklı değişimini önermişti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı