Dünya Haberleri

  Davutoğlu: Anadolu'dan Kıbrıs’a su gider, gaz gelir

  Ömer BİLGE / LEFKOŞA
  16.09.2014 - 12:09 | Son Güncelleme:

  İlk resmi ziyaretini KKTC’ye gerçekleştiren Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye’den KKTC’ye bu yıl içinde tamamlanacak askılı boru sistemiyle su getirilmesi projesini anlatırken, “Teknik olarak mümkün. Teşvik edici olacaksa, Türkiye’den Kıbrıs’a gidecek su hattına paralel bir hat kurulur ve doğu Akdeniz’deki doğalgaz kaynakları Türkiye’ye getirilir, buradan da uluslararası pazarlara gider” dedi.

  DAVUTOĞLU'NUN KKTC ZİYARETİNDEN KARELER

  Başbakan Davutoğlu’nun Lefkoşa ziyaretine Kıbrıs’tan sorumlu Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da eşlik etti. KKTC Cumhurbaşkanı Derviş ve KKTC hükümeti ile temaslarda bulunan Davutoğlu, Eroğlu ile düzenlediği ortak basın toplantısında Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’yla su projesi konusunu ele aldıklarını ve askılı boru sisteminin kullandığı hattın karşılıklı gaz ve elektrik hatları çekilmesine olanak sağladığını söyledi.

  SU FERHAT VE ŞİRİN GİBİ
  Türkiye’den KKTC’ye su projesini Ferhat ile Şirin aşkına benzeten Davutoğlu, “10 yıl önce Anadolu’nun berrak ve helal suyu Kıbrıs’a gidecek deseler hayal derdim. Suyun gittiği yerden geçenler ardık selam olsun yavru vatana diyecek. Ferhat Şirin’e aşkı için dağları nasıl deldiyse, Anadolu’dan Kıbrıs’a engel tanımaz ve denizleri derinleri aşarız” dedi.

  Davutoğlu: Anadoludan Kıbrıs’a su gider, gaz gelir

  RUM VE YUNANLARA ÇAĞRI
  Kıbrıs müzakerelerinde Annan planı sonrasındaki 10 yılda Türkiye ve KKTC’nin sürekli olumlu olduğuna dikkat çeken Davutoğlu, Rum lider Nikos Anastasiadis’e yaptığı barış çağrısında ise, şunları söyledi:

  “İstedik ki Yunanistan, Türkiye, KKTC ve Rumlar aynı masaya otursun ve doğu Akdeniz’deki barış sürecini konuşsun. Ama olmadı. BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un yeni atadığı Kıbrıs özel danışmanı Norveç Eide yakın dostum. Norveç Dışişleri Bakanlığı döneminden tanıyorum. Yeni bir başlangıç yapıyor. Rum lider Anastasiadis’e çağrıda bulunuyorum. Gelin bu barışı bir an önce yarın değil, bugün gelecek hafta değil bu hafta, gelecek yıl değil bu yıl çözelim. Yunanistan Dışişleri Bakanı'na birçok kez söyledim. Yunanistan Başbakanı'na sesleniyorum. Kıbrıs'ın iki tarafına da birlikte gidelim. Önce Güney'e sonra Kuzey'e geçelim. Çay içelim kahve içelim oturup bu işi çözelim. BM’ye uluslararası camiaya sesleniyorum. New York’ta BM Genel Kurulu yakında yapılacak. BM liderleri gerekirse bir odada tutsun bu sorun çözülmesi için daha fazla çalışsın.”

  Davutoğlu: Anadoludan Kıbrıs’a su gider, gaz gelir

  TÜRKİYE IŞİD’E SINIR KAPATAMAZ
  Davutoğlu’nun KKTC ziyaretinde özellikle yabancı medya IŞİD’le ilgili sorular sordu. Davutoğlu, Batı medyasında ‘IŞİD içinde çok sayıda Türk vatandaşının yer aldığı’ yönünde haberlere tepki göstererek, “Bu tür yayınların yapıldığı Batı ülkelerinin istihbarat örgütleri, Avrupa ülkelerinden IŞİD’e katılanların sayısının Türklerin sayısından çok fazla olduğunu çok iyi biliyor. Eksik haberler yapıyorlar” dedi.

  Türkiye’nin IŞİD ile mücadele adına Suriye ve Irak sınırlarını kapatamayacağına vurgulayan Davutoğlu, Suriye krizi patlak vermesinin ardından yüzbinlerce Suriyelinin Türkiye’ye sığındığını hatırlattı. Davutoğlu, Türkiye’nin sınırlarını kapatması halinde çok daha büyük bir insani dramın ortaya çıkacağına dikkat çekti ve “Kapıları kapatırsak, bu insanların kaçacak yeri kalmaz ve katliama uğrarlar. Sınırları kapatamayız. IŞİD’e karşı her türlü mücadeleyi yapıyor ve Batı ülkeleriyle de her türlü istihbarat işbirliği içindeyiz” diye konuştu.

  Davutoğlu ayrıca, “IŞİD ya da bölgedeki kriz, Esad rejiminin halkını katletmesi ve Irak’ta mezhep ayrımına yönelik bir politika olması nedeniyle ortaya çıktı. Şimdi Batı’da tepki gösterenler, olayların ilk döneminde sessiz kaldılar ve birlik içinde olmadılar. Türkiye hep aynı noktada durdu. Her türlü dini, etnik ya da mezhepsel ayrıma ve radikalizme karşı olduğunu sürekli tekrarladı” dedi.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı