Davutoğlu 3. Köprü'de iftar yapacak

İSTANBUL (İHA)
12.07.2015 - 01:24 | Son Güncelleme: 09.07.2015 - 14:01

Başbakan Ahmet Davutoğlu bugün yapılan grup toplantısında bu akşam iftarı 3. Köprü üzerinde yapacaklarını söyledi.

Davutoğlu, "Bugün de iftarı 3. Köprü'nün üzerinde oradaki işçilerimizle birlikte yapacağız" diye konuştu. Avrupa ve Anadolu yakasını üçüncü kez birbirine bağlayacak olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde çalışmaların yüzde 70’i tamamlandı. Dünyanın en geniş asma köprüsü özelliğini taşıyan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde çalışmalar gece gündüz devam ediyor. İşçiler, yükselen sıcaklığa aldırış etmeden çalışmalarını sürdürüyor. Köprünün en önemli kısımlarından olan 59 çelik tabliyenin 18 tanesi 9’u Avrupa yakasına, 9’u Asya yakasına yerleştirilip montaj işlemleri tamamlandı. 3. köprünün çelik tabliyelerinin ilerlemesi yüzde 30,5 seviyesine ulaştı.

Davutoğlu 3. Köprüde iftar yapacak ‘3. KÖPRÜ YOLU İPTALİ’NE SÜRGÜN GİBİ TAYİN

Davutoğlu 3. Köprüde iftar yapacak

KULELERİN TAMAMLANMASINA SON 18 METRE

Köprünün her iki yakasında bulunan kuleler 304,5 metreye ulaştı. İtalya’dan getirilen kulenin semerinin birkaç gün içerisinde montaj işleminin yapılacağı belirtilirken, kulenin dağıtım semeri ve kablo bileziklerinin döküm işlerinin ise tamamlanarak test prosedürlerine geçildiği ifade edildi.

Davutoğlu 3. Köprüde iftar yapacak

ASYA’DAN AVRUPA YAKASINA PERSONEL GEÇİŞİ BAŞLADI

Davutoğlu 3. Köprüde iftar yapacak 3. KÖPRÜ’NÜN BAĞLANTI YOLLARINA İPTAL

Köprünün ana kablolarının çekilmesi için gerekli çalışma platformu oluşturan kedi yolunun (cat walk) ise döşeme işlemi tamamlanarak ve yüzde 90’ı bitti. Çalışan personelin bu sayede Asya kıtasından Avrupa kıtasına kedi yolu üzerinden geçebildiği belirtildi.

Davutoğlu 3. Köprüde iftar yapacak

Köprüde kullanılacak 176 adet eğik askı halatın 60 tanesinin ise montajı gerçekleştirildi. 5,2 mm çapına ve 1960 mega pascal (MPa) mukavemetine sahip olan eğik halatların, ana kablodaki çelik tellerden daha kuvvetli olduğu ifade edildi.

Davutoğlu 3. Köprüde iftar yapacak    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı