Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Davulcuya ‘Çalma’ dediler 50-60 kişi evi taşladı

  Mikail PELİT / DHA
  30 Temmuz 2012 - 00:00Son Güncelleme : 30 Temmuz 2012 - 02:00

  Malatya’nın, Doğanşehir ilçesine bağlı Sürgü Beldesi’nde yaşayan Alevi ailelerden, Evli Ailesi fertleri, önceki gün sahurda kapılarının önünden geçen davulcuya iddiaya göre, “Burada davul çalmayın” dedi. Davulcunun tepki göstermesiyle taraflar tartıştı.

  Olayın duyulması üzerine, 50-60 kişilik bir grup, Kürt kökenli ve Alevi olduğunu söyledikleri Evli Ailesi’nin evinin önünde toplandı. İddiaya göre tekbir getiren grup evi taşlamaya başladı. Jandarma grubu engellemeye çalışırken, Evli Ailesi’nin fertleri korku içinde ışıkları kapatıp gizlendiler. Beldedeki jandarma kalabalığı dağıtmakta yetersiz kalınca Doğanşehir’den takviye istendi. İstiklal Marşı söyleyip, “Bu aile bugün buradan gidecek” diyen kalabalığın taşladığı evin camları kırıldı. Gruptakiler evin yanındaki ahırı ateşe verince jandarma havaya uyarı ateşi açtı. Yaklaşık 2 saat süren olaylar, takviye ekiplerin öfkeli kalabalığı dağıtmasıyla son buldu.

  ‘Linç etmeye geldiler’

  Hüseyin Hasan Evli, bugüne kadar Sürgü’de kardeşçe yaşadıklarını belirterek,  “İstediğimiz birlik beraberlik. Kardeş kardeş yaşamak istiyoruz. Böyle olaylar istemiyoruz. Çünkü neden? Çorum’da yaşandı, Maraş’ta yaşandı, Malatya’da yaşandı da ondan. Biz kalkıp da bugüne kadar kimseyi incitmedik” dedi. Yaşadıkları dehşet gecesini anlatan Leyla Evli de cep telefonuyla kaydettiği görüntüleri ve eve atılan taşları basın mensuplarına gösterdi. Leyla Evli, şunları söyledi: “Bizi linç etmeye, öldürmeye gelmişler. ‘Kürtler’e ölüm’, ‘Aleviler’e ölüm’, ‘Sizi burada barındırmayız, gidin buradan, gitmeseniz de sizi öldüreceğiz’ diye tehdit ettiler. Biz, ‘Bizi rahatsız etmeyin biz uyuyoruz, oruç da tutmuyoruz. Ertesi sabah erkenden 4- 5 kişi işe gideceğiz’ dedik. Toplanan kalabalık, ‘Biz Sivas katliamı gibi yapacağız’, Madımak’taki gibi yapacağız, yakacağız sizi’ dedi.” Olaylar dün de devam etti. Eve yürümek isteyen grubu beldede güvenlik önlemi alan jandarma engelledi. Malatya’daki olay İstanbul ve Ankara’da düzenlenen eylemlerle protesto edildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı