Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Davos’tan 10 ay sonra Gül’e davet

  Uğur ERGAN-Zeynep ŞAFAK / ANKARA
  25 Kasım 2009 - 00:00Son Güncelleme : 25 Kasım 2009 - 00:09

  İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Perez, Davos’ta Başbakan Tayyip Erdoğan’la yaşadığı tartışmanın üzerinden 10 ay geçtikten sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü ülkesine resmen davet etti.

  Perez’in resmi davetini, İsrail Sanayi, Ticaret ve Çalışma Bakanı Binyamin Ben-Eliezer dün Cumhurbaşkanı Gül’e bizzat iletti. Ben-Eliezer’in Çankaya Köşkü’nde kaldığı 1.5 saatte iki ülke arasında gerginliklere neden olan tüm konular ele alındı.

  Uygun olan zamanda

  Gül ise daveti, uygun olan bir zamanda ziyaret edeceği mesajını vererek yanıtladı. Diplomatik kaynaklara göre, bu uygun zaman geldiğinde ziyaretle ilgili hazırlıklara başlanması için Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu İsrail’e gidebilir. Fakat bunun için İsrail’in Gazze ve yeni yerleşim yerleri politikasında değişiklik yapması beklenebilir. İsrail’den gelen bu davet gerginliğin en üst düzeyde çözümü için adım olarak yorumlanıyor.
  Gül görüşmede, Türkiye’nin Gazze’de yaşananlarla ilgili hassasiyetini vurguladı ve yaşanan trajedilerin son bulması gerektiğini söyledi.

  Barışa engel çıkarılmasın

  İsrail-Filistin ve İsrail-Suriye görüşmelerinin yeniden başlamasının bölge huzuru açısından önemine dikkat çeken Gül, İsrail yönetiminin Filistin topraklarında yeni yerleşim yerleri açmasının yanlışlığına da değindi. Cumhurbaşkanı Gül, ABD Başkanı Barack Obama’nın da aynı görüşte olduğunu belirtti.

  Gazetecilerle bir araya gelen konuk Bakan, iki ülke arasındaki ilişkilerden umutlu olduğunu söyledi. “İsrail’de Türk hükümetine, Türkiye’ye tepki var” ifadelerini kabul etmeyen Ben-Eliezer, Heron İnsansız Hava Aracı konusunda da tanınan süre içinde gerekenin yapılacağı sözünü verdi. Ben-Elizer, herhangi bir Türk bakanın İsrail’e ziyareti sonrasında Gazze’ye geçebilmesinin şu anki şartlarda mümkün olmadığını kaydetti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı