« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Davis Cup 10 yıl sonra yeniden İstanbul'da

Tenis dünyasının milli takımlar düzeyinde en prestijli şampiyonası olan Davis Cup, Turkcell'in ana sponsorluğuyla 10 yıl sonra yeniden İstanbul'da yapılacak.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Tarabya TED Tesisleri'nde, 29 Nisan-3 Mayıs tarihleri arasında Tarabya TED tesislerinde gerçekleşecek Davis Cup'ta, Türkiye'nin yanı sıra, Lüksemburg, Yunanistan, Estonya, Botsvana, İzlanda, Madagaskar ve Ruanda olmak üzere toplam 8 milli takım yer alacak. Avrupa-Afrika 3. grupta yer alan Türkiye, bir üst gruba yükselebilmek için ilk 2'ye girmeyi hedefliyor.

Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Mesut Polat, Davis Cup Milli Takım Antrenörü Erhan Oral, ana sponsor olan Turkcell'in Kurumsal İletişim ve İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler ve yarışacak milli takım oyuncuları, turnuva ile ilgili Mövenpick Otel'de bir basın toplantısı düzenledi.

POLAT: “HEDEFİMİZ DÜNYA LİGİ”

Federasyon başkanı Polat, uzun vadede hedeflerinin milli takım olarak Dünya Ligi'nde oynamak olduğunu söyledi.

Bu lige yükselebilmek için bir takım yollardan geçmek gerektiğini kaydeden Mesut Polat, “Türk gençleri her şeyi yapabilecek durumda. 2-3 senedir olağanüstü bir hareket var. Son 3 yıldır üst gruba çıkmak için hep ipten döndük. Hep 'Biz bu turnuvayı ülkemize getirip, burada üst tura çıkacağız' demiştik. Şimdi bu kupayı ülkemize yeniden getirdik” diye konuştu.

Milli takımın şu anda çok formda olduğunu kaydeden Polat, Yunanistan ve Lüksemburg'un kadrolarında iyi oyuncular var. Lüksemburg'da bir oyuncu, Yunanistan'da bir oyuncu ileride. Biz de takım olarak iyi durumdayız. Ülke sıralamasında 3. sırada olsak da, şansımız yüzde 50'nin üstünde” ifadelerini kullandı.
Polat, 5 gün sürecek organizasyon boyunca, tüm tenis ailesini ve spor dostlarını maçları izlemeye ve milli takımı desteklemeye davet etti.

Milli takım antrenörü Oral ise bu önemli müsabakanın Türkiye'de olmasının kendileri için çok büyük avantaj olduğunu söyledi.

Koray Öztürkler de sponsorluk seçimlerinin daha önce geniş kitlelere hitap ettiğini ve kitlesel sporlara öncelik verdiklerini hatırlatarak, şu anda bazı bireysel dallara yönelerek, bu dallarda şampiyonlar yetişmesine destek verdiklerini dile getirdi.

Bireysel sporların yayılmasını sağlamayı hedeflediklerini anlatan Öztürkler, “Tenise desteğimiz bundan sonra da sürecek. Neden Türkiye'den olimpiyatlara ve dünya sıralamalarında sporcularımız olmasın” dedi.

SPORCULAR KENDİNDEN EMİN

Milli takımı oluşturan 4 sporcu da Türkiye'de düzenlenecek turnuvada başarılı olarak 2. gruba yükseleceklerine olan inançlarını ifade ettiler.

Dünya sıralamasında 194 numarada olan genç yıldız Marsel İlhan, turnuvayı İstanbul'da oynamalarının kendileri için büyük avantaj olduğunu belirterek, “İki senedir profesyonel olarak tenis oynuyorum ve geçen sene çok büyük şans kaçırdık. Bu sene, bu şansımızı kullanmak istiyoruz. Son iki ay iyi performans yakaladım ve inşallah bütün maçlarımı kazanacağım” diye konuştu.

Geçtiğimiz sene, biri Wimbledon'da olmak üzere 3 maçta yenildiği Lüksemburglu Gilles Müller ile yeniden karşılaşacağını kaydeden İlhan, “Geçen sene kaybettim ve tecrübeli değildim. Wimbledon'daki maçta ise heyecanlandım. Çim kortta hiç oynamamıştım. İstanbul'da O'nu yeneceğim” ifadelerini kullandı.
Haluk Akkoyun is geçmişte hep ipten dönerek averajlarla üst tura çıkmayı başaramadıklarını kaydederek, “Ülkemizde olmasının büyük avantaj olacak. Bu sene şansımızı daha iyi görüyorum” dedi.

Ergün Zorlu, 8 yıldır Türkiye'yi Davis Cup'ta temsil ettiğini kaydederek, “Türk milletinin desteği ile bu sene inşallah üst gruba çıkacağız. Artık şansa ihtiyacımız yok. Oynayacağımız korta alışıyoruz. Bu bizim için avantaj. Bu sene her şey farklı olacak. 70 milyonun desteğini arkamızda hissedeceğiz” dedi.

18 yaşında İspanya'da bir turnuvada şu an dünyanın en önemli tenisçilerinden olan Nadal'ı yendiğini kaydeden Zorlu, “O zaman sponsorlar bana destek verseydi. Daha iyi yerlerde olabilirdim” şeklinde konuştu.

Milli takım oyuncusu Barış Ergüden, kendilerine büyük destek sağlandığını vurgulayarak, Türkiye'de oynamanın avantajını en iyi şekilde kullanacaklarını söyledi.

DAVİS CUP

Davis Cup turnuvaları, Asya-Okyanusya, Amerika ve Avrupa-Afrika olmak üzere 3 farklı bölgede gerçekleştiriliyor.

1. Gruba yükselerek başarılı olan takımlar Dünya Grubu Play-off;larında mücadele ederek dünya grubuna kalma mücadelesi veriyor. Davis Cup;ta Türkiye, Avrupa-Afrika Grup 3;te yer alıyor. 4;lü iki grup halinde Round-Robin sistemine göre düzenlenen müsabakalar; 2 tekler, 1 çiftler maçı şeklinde oynanacak.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz