Gündem Haberleri

  Daveti terketmesi doğru mu, yanlış mı?

  Hürriyet Haber
  02.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ahmet Necdet Sezer, Clinton onuruna verilen davette yerini beğenmeyip masayı terketmişti

  Cumhurbaşkanı adayı, Anayasa Mahkemesi Başkanı Ahmet Necdet Sezer'in, Çankaya Köşkü'nde Clinton onuruna verilen davette, Madeleine Albright'ın İsmail Cem'le yanyana oturma isteğinden kaynaklanan protokol hatasına sinirlenip masayı terketmesi, protokol uzmanı büyükelçiler tarafından haklı bir tepki olarak değerlendirildi,

  Buna karşılık Ahmet Necdet Sezer'i haklı bulan büyükelçilerin çoğu, ‘‘Daha sonraki davetleri de protesto etmesi hata. İşi tadında bırakmalıydı’’ eleştirisini getirdi.

  DOĞRU BULMAYANLAR

  Kaya Toperi (Emekli Büyükelçi)

  Cumhurbaşkanı’nın masasından kalkılmaz

  Anayasa Mahkemesi'nin protokoldeki yeri bellidir.

  Yerin değiştirilmesiyle bir hata yapılmıştır. Ancak Cumhurbaşkanı'nın sofrasından kalkılmaz.

  Aksi takdirde bu bir emsal teşkil etmeye başlar. Bundan sonra ‘‘Geçen yemekte Anayasa Mahkemesi Başkanı protesto etmişti, ben de edeyim’’ diye bir görüş hakim olmaya başlar.

  DOĞRU BULANLAR

  Mehmet Ali İrtemçelik

  (Devlet Bakanı-Büyükelçi)

  Tepki haklı ama orada bırakmalıydı

  Sayın Sezer'in, Sayın Cumhurbaşkanımız'ın bilgisi dışında maruz kaldığına emin olduğum duyarsızlığa üzülmüş ve hoşnutsuzluğunu göstermiş olmasını doğal karşılıyorum. Ancak sanıyorum ki, sözkonusu hatanın tekrarlanmayacağına güvenilerek, haklı tepkinin orada bırakılması, izleyen davetlere icabet edilmemesi noktasına vardırılmaması daha yerinde olurdu.

  Şefik Fenmen (Eski Protokol Genel Müdürü)

  Başkanın yeri kesinlikle değiştirilemez

  Hürriyet gazetesinde çıkan fotoğrafta görüldüğü gibi yuvarlak ‘‘baş masa’’nın son yerlerinin, devlet protokolünde önemli yer tutan Anayasa Mahkemesi'nin Sayın Başkanı'na ve refikasına yakışacak bir yer olmadığı görülmektedir. Ben protokol genel müdürü olsaydım, İsmail Cem ile görüşmek için yanyana oturmak isteyen ABD Dışişleri Bakanı Albright'ın bu önerisine ‘‘Hay hay, memnuniyetle Sayın Bakan. Yemek bittikten sonra Sayın Cem, kahve içmek için yanınıza gelecektir’’ derdim. Ancak masayı kesinlikle değiştirmezdim.

  İzzet Sedes (Avrupa Konseyi eski protokol şefi)

  Haklı, kendisini kutluyorum

  Protokol bir yaşam biçimidir, devletler arasında, diplomatik ilişkilerde, sosyal yaşamda bu nazik terbiye kuralları uygulamak için çok uğraşılır. Uluslararasında genel kural şudur: İstenmeyerek dahi olsa, bir devlet ya da kişiye karşı yapılmış bir yanlış, kasıtlı yapılmış ve hakaret sayılır. Sayın Sezer, devlet protokolünde altıncı sıradadır ve Dışişleri Bakanı'nın önündedir. Cumhurbaşkanı seçilirse, belki bizleri, haksızlıklar karşısında tepkisiz toplum olmaktan kurtarmaya çalışacaktır.

  Nüzhet Kandemir (Washington eski Büyükelçisi)

  İzin alınması gerekirdi

  Anayasa Başkanı'na, söz konusu görüşmenin nedenleri anlatılıp, ayrıca kendisinden özür de dilenerek, protokol yerinin değiştirilmesine ‘‘Olur vermesi’’nin rica edilmesi gerekir. Buna rağmen Anayasa Mahkemesi Başkanı değişikliği kabul etmez ise, protokoldeki yerini değiştiremezsiniz. Bu durumda yemekten ayrılmak uygun bir tepki olur. Ancak bu yemekte gereken tepki verildiği için, bundan sonraki yemeklere de katılmayıp protestoyu sürdürmenin doğru olmadığı görüşündeyim.

  Ecmel Barutçu

  (Emekli Büyükelçi)

  Protokolü değiştiremezsiniz

  Devletin protokol düzenini kaldıramazsınız. O zaman kabile düzeni ortaya çıkar. Böyle bir durumda ne şekilde davranılacağı şahsın kendi meselesidir. Örneğin protokol yeri değiştirilmiş kişi masaya oturur ama yemek servisi sırasında garson yanına geldiğinde tabağı ters çevirerek, yemek almayabilir. Bu da çok sert bir tepki olur. Ancak Sayın Sezer'e yapılan bu hata önlenebilirdi. Hem İsmail Cem, hem de Albright'a protokol yerinin değiştirilmesinin mümkün olmadığı söylenirdi. Bu durumda sorun ortadan kalkardı.

  HEM HAKLI HEM HAKSIZ

  Gündüz Aktan (Emekli Büyükelçi)

  Ben olsam terketmezdim

  Protokoldeki bazı hatalara kişiler kimi zaman sert tepki gösterirken, bazıları da sert tutum sergilemiyorlar. Ben Sayın Sezer'in yerinde olsaydım masayı terketmezdim. Ancak terkettiği için de kendisini kınamam. Bu tutum kendisinin tercihidir. Çünkü şahıslar protokoldeki yerin kendilerine değil, temsil ettikleri devlet makamına ayrıldığının bilincindedirler.

  Yekta Güngör Özden (Anayasa Mahkemesi eski Başkanı)

  Ben de İran Cumhurbaşkanı’nı protesto etmiştim

  Protestonun yeri ve zamanı vardır. Hangi yabancı Cumhurbaşkanı Türkiye'yi ziyaret ediyordu, hatırlamıyorum ama, o zaman Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin idi. Aynı masada zamanın Ulaştırma Bakanı Ali Şevki Erek ile benim yerim değiştirilmişti. Ben yemek sırasında sesimi çıkarmadım. Ancak yemek esnasında Sayın Çetin bana kendi kartvizitiyle ‘‘Yanlışlık olmuş ağbi. Özür dilerim’’ diye bir yazı gönderdi. Ben de bu yazı üzerine işi büyütmedim. Ama ben de protestoda bulundum. Zamanın İran Cumhurbaşkanı Hatemi için Köşk'te yemek verilecekti. Yemeğe katılıp, katılmayacağıma dair bilgi vermedim. Ancak yemeğe gitmeyerek protestomu gösterdim. Bir başka protestoyu da 27 Mayıs 1980 tarihinde gerçekleştirdik. 19 Mayıs 1980'de Anıtkabir'deki törende Anayasa Mahkemesi üyelerinin protokoldeki yeri karıştırılmıştı. Bizde bunun üzerine, 27 Mayıs'ta diğer devlet erkanından ayrı olarak Anıtkabir'e gidip gereken protestoyu yaptık.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı