MANİSA HABERLERİ

Davalık Olan Gürle Kaynak Suyunda Karar Çıktı

IHA
20.07.2015 - 18:19Son Güncelleme :

MANİSA 1. İDARE MAHKEMESİ GÜRLE KAYNAK SUYUNUN MANİSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SU VE KANALİZASYON İDARESİ MÜDÜRLÜĞÜ (MASKİ)'NE AİT OLDUĞUNA HÜKMETTİ

IHA

Manisa 1. İdare Mahkemesi, Organize Sanayi Bölgesi’nin kullandığı Gürle kaynak suyunun Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin yetkisinde olduğuna hükmetti. OSB yönetiminin açtığı davayı reddeden mahkeme, “Büyükşehir sınırları içerisinde bulunan her türlü yer üstü ve yeraltı su kaynaklarının işletilmesi yetkisi, 2560 sayılı yasa uyarınca Büyükşehir Belediyesi MASKİ sorumluluğundadır” denildi.
Organize Sanayi Bölgesi yönetimi Gürle kaynak suyunun kullanım yetkisi konusunda Manisa Büyükşehir Belediyesi MASKİ’ye yönelik açtığı davayı kaybetti. 1. İdare Mahkemesi’nde görülen davada, mahkeme çok önemli bir karara imza attı. Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin “Kullanılmakta olan kaynak suyunun belediye sınırları içerisinde olması sebebiyle, bu suların sağlanması ve idaresine ilişkin tüm yetkilerin yasal olarak idaremizdedir. Suyun kullanımının kamunun yararlanmasına sunulmak üzere proje ve çalışmalar yapılmıştır. OSB’nin uzun yıllardır suyu kullanıyor olması, değişen şartlar karşısında kazanılmış hak teşkil etmez” şeklinde yaptığı savunmayı kabul eden mahkeme, OSB’nin açtığı davayı reddederek, suyun kullanım hakkının Büyükşehir Belediyesi’nde olduğu kararına vardı.
KAYNAK SUYU YETKİSİ BÜYÜKŞEHİR’E GEÇTİ
Davanın görüldüğü 1. İdare Mahkemesi, konuyla ilgili kararında, “Özellikle şehir yerleşiminde içme suyuna duyulan ihtiyacın artmış olması ve Manisa Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde her türlü su gereksiniminin yeraltı ve yer üstü kaynak sularının karşılanması ve işletilmesi yetkisinin 2560 sayılı Yasa uyarınca Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi’ne ait olduğu açık olduğundan, dava konusu işlemde hukuka aykırılık bulunmamıştır” cümlelerine yer verdi. Bu kararla birlikte Gürle kaynak suyunun kullanım hakları OSB’den Manisa Büyükşehir Belediyesi MASKİ’ye geçmiş oldu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Davalık Olan Gürle Kaynak Suyunda Karar Çıktı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Temmuz 2015 tarihinde saat 18 19’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Davalık Olan Gürle Kaynak Suyunda Karar Çıktı haberi güncellenecektir.

MANİSA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Şubat 2018, Pazar
 • İmsak
  06:29
 • Guneş
  07:51
 • Öğle
  13:30
 • İkindi
  16:29
 • Akşam
  18:58
 • Yatsı
  20:14
Sayfa Başı