Dünya Haberleri

  Davalık kareler

  Muammer ELVEREN / PARİS
  13.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fransa’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde koltuğu Nicolas Sarkozy’ye kaptıran Sosyalist Segolene Royal, kızıyla birlikte Korsika’da tatil yaparken çekilmiş fotoğraflarını yayınlayan Paris Match dergisine dava açtı. Royal, dergiyi ’röntgencilikle’ suçlarken Paris Match, "okuyucuyu bilgilendirme hakkını kullandığını" savundu.

  SEGOLENE Royal (54) Paris Match’i mahkemeye verdi. Korsika’da kızı Clemence (21) ile tatil yaparken çekilmiş mayolu fotoğraflarının yayınlanacağını haber alan Royal, yayını engelleyemeyince "mahremiyetinin ihlal edildiğini" öne sürerek davacı oldu.

  Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerden yenilgiyle çıkan özel hayatında da fırtınalı günler geçiren Sosyalist Partili Segolene Royal, geçtiğimiz günlerde stres atmak için 21 yaşındaki kızı Clemence ile Korsika’ya gitti. Geçen yıl da bikiniyle basına yakalanan Royal, bu kez mayo giymeyi tercih etmiş, kızı ise sarı desenli bikini giymişti. Ünlü anne-kızın sıradan tatilcilerden farkı yoktu. Birlikte denize giriyor, kremlenip güneşleniyor, karpuz suyu içerek serinlemeye çalışıyorlardı./images/100/0x0/55eab30df018fbb8f8911742

  Royal, paparazzi fotoğraflarının Paris Match’a kapak olacağını öğrenince engellemeye çalıştı. Fakat başarılı olamadı. Dergi bugün piyasaya çıktı. Royal’in denizde yüzerken çekilmiş fotoğrafı dergiye kapak olurken; bikinili kızıyla çekilmiş fotoğrafları da iç sayfada yer aldı. "Korsika’da yalnız tatil" başlığını kullanan dergi, bir süre önce nikahsız yaşadığı dört çocuğunun babası François Hollande ile yollarını ayıran Royal için "siyasete dönüşe birlikte yaşadığı kızıyla tek başına hazırlanıyor" yorumunu yaptı.

  RÖNTGENCİLİKTİR

  Royal’in avukatı Jean-Pierre Mignard, müvekkilinin mahremiyetinin ihlal edildiği gerekçesiyle Paris Match’tan davacı oldu. Mignard, "Kamuoyuna mal olmuş insanların da özel yaşamı vardır. Fotoğraflar izinsiz çekilmiştir, bu bir nevi röntgenciliktir ve özel hayata müdahaledir" dedi.

  Paris Match’ın editörlerinden Olivier Royant ise, "Önemli siyasi şahsiyetlerin tatilleri, tüm dünyada olduğu gibi Fransa’da da bilgilenme hakkının bir parçasıdır. Özellikle de Segolene Royal, bu hafta çok gündemdeydi" dedi. Royal’in bikinili fotoğrafları geçen yıl La Parisien Gazetesi’nde yayınlanmış, siyasetçi davacı olmamıştı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı