Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Davalardan AKP’nin başı dönecek

<B>TRİLYONLARCA liralık tazminat kapıda!.. </B>1 Nisan’dan sonra!.. AKP Hükümeti emin adımlarla tazminat ödemeye doğru yol alıyor.

Yeni Ceza Yasası’nın 1 Nisan’da yürürlük kazanmasıyla birlikte, basına yağacak cezalardan sonra, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) vereceği kararları seyredin siz!.. Yüzlerce dava ve Türkiye’ye bol bol mahkûmiyet!..

Çünkü, yeni yasa ifade özgürlüğünü askıya alıyor. Yasadaki en temel yanlış bu. Hem Kopenhag kriterleriyle, yani AB demokratikleşme paketleriyle çelişiyor, hem de Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile. Bu çelişkinin maliyeti Türkiye için çok yüksek. Bir yandan siyasal, bir yandan mali.

Siyasal faturayı AB’ye, mali faturayı yurttaşlara ödemek üzere!..

SÖZLEŞME GEÇERLİ

AİHM yeni yasayla yakından ilgileniyor. Vardığı ilk sonuç şu:

‘Bu ceza yasası, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile çelişiyor.’

Oysa, bu sözleşme çoktan Türkiye’deki iç hukuk sisteminin bir parçası. Ne demek?.. Eğer, Türk hukuku ile İnsan Hakları Sözleşmesi arasında bir çelişki doğarsa, o zaman sözleşme geçerli.

Bu havada kalan bir kural değil. Anayasa’nın 90. maddesi bu amaçla değişiyor ve Avrupa Sözleşmesi iç hukuk yerine geçiyor.

Şimdi, göz göre göre, bu yasayı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, ayrıca AİHM kararlarıyla çelişen maddelerle doldurmanın anlamı ne?.. Çünkü, her çelişki sonucunda, bundan zarar görenlerin soluğu AİHM’de alacağı ortada!..

Bu olayın mali yönü.

AB PUSUDA

Siyasal faturanın vereceği zarar ise, AKP için tam hüsran!..

Türkiye’de kıyamet koparken, AB sesini çıkarmıyor. Bekliyor. Neyi?.. Yasanın uygulanmasıyla birlikte kopacak çıngarı!..

Elin oğlu her sefer aynı noktanın altını çiziyor. ‘Uygulama!..’ Kağıt üstünde pek çok olumlu karara imza atan Türkiye, uygulamada çuvallıyor. AB de, meydana o zaman çıkıyor.

Şimdi ise, çuvallama kağıt üstünde. AB bekliyor. Kağıt üstünde bu kadar çuvallayan bir ülkede, uygulamada kim bilir neler olabilir?..

Hiç kuşkunuz olmasın, ifade özgürlüğünü kısıtlayan maddenin işlemesiyle birlikte, daha ilk örnekte, AB, ‘bunlar zaten demokrasiden anlamıyor’ diye ayağa kalkmaya hazırlanıyor.

AB faturası ödetmek amacıyla, AB susuyor!..

CHP-AKP ORTAKLIĞI

Yasanın mimarı tek başına AKP değil. Dün konuştuğum CHP’li bir yöneticinin ifadesiyle, ‘CHP ile AKP ceza yasasını tam mutabakat halinde’ çıkartıyor. Yani, gazetecileri içeri tıkma planı ortak!..

Yasanın hem komisyonlarda, hem genel kurulda görüşülmesi sırasında, CHP ile AKP karşılıklı görüş farklarını gidererek, belli noktalarda uzlaşıyor. Aynı CHP’linin sözleriyle, ‘bu görüşbirliği nedeniyle, CHP Anayasa Mahkemesi’ne gitmeyi düşünmedi.’

Şenlikli günler yakında!..

Yeni Şafak’ta çarpık manşet

İKİ
gün önce, dinci kesimin sesi Yeni Şafak Gazetesi’nin manşeti: 28 Şubat’a AİHM Darbesi.

1997’de Sincan’da Kudüs Gecesi düzenleniyor. Hani, laikliğe inananlara iğne yapılacak ve iğne sonrasında Siyasal İslam’ı benimsemiş olarak ayılacaklar safsatası!.. Hani, ardından tankların yürüdüğü, 28 Şubat’a giden yolu açan şu ünlü Sincan kepazeliği!.. Neyse, konu bu değil.

O gece sonrasında, DGM’nin açtığı davada beş kişi mahkum oluyor. Onlar da AİHM’ye başvuruyor. AİHM geçenlerde onları haklı buluyor. AİHM’nin gerekçesi, DGM’de askeri yargıç bulunması nedeniyle, adil yargılama hakkına ilişkin kuralın ihlal edilmiş olması. Zaten sırf bu nedenle, DGM’ler daha sonra kaldırılıyor.

Yeni Şafak bu haberi nasıl veriyor: 28 Şubat’a AİHM Darbesi. Ne 28 Şubat’la, ne darbeyle uzak, yakın ilişkisi olmayan bu karara, Yeni Şafak siyasal bir kılıf takıyor. Sözüm ona, AİHM 28 Şubat’a karşı anlamında!..

Tam haber çarpıtma!.. Gerçi, haberin içinde kararın DGM’den dolayı AİHM’den döndüğü yazılı ama başlık tam çarpıtma!..

O gazetede her gün basındaki haber ve yorumlar üzerine ahkam kesenler!.. Orada mısınız?..
X