Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Davalar havada uçuşuyor

  A.A.
  02 Şubat 2006 - 14:10Son Güncelleme : 02 Şubat 2006 - 17:24

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan CHP'li Haluk Koç'a, CHP Genel Merkezi ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da Yeni Şafak gazetesi ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a dava açtı.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, malvarlığı tartışmalarında “Başbakan kıvırtıyor” diyerek, kişilik haklarını ihlal ettiği iddiasıyla CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç aleyhine 50 bin YTL'lik manevi tazminat davası açtı.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Koç hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunurken, CHP Grup Başkanvekili'nin sözlerini yayınlayan Radikal ve Cumhuriyet gazetelerinden de şikayetçi oldu ve 20'şer bin YTL'lik manevi tazminat davası açtı.

  Erdoğan'ın avukatı Fatih Şahin tarafından bugün açılan manevi tazminat davasının dilekçesinde, Koç'un 30 Ocak Pazartesi günü TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, “Başbakan kıvırtıyor, kaçıyor. İlk defa olmuyor. Sayın Başbakan'da unutkanlık alışkanlığı da var. Herhalde daha son düğünde takılan takıların muhasebesi yapılmadı” dediği anımsatıldı.

  Dilekçede, Koç'un, 31 Ocak Salı günü Ak Parti Grup toplantısından sonra düzenlediği basın toplantısında, “Dağ fare doğurdu. Sayın Başbakan kaçmaya ve kıvırtmaya devam ediyor” şeklinde ifadeler kullandığı belirtildi.
  Koç'un sözlerinin eleştiri sınırlarını aştığı savunulan dilekçede, söz konusu ifadelerin, Erdoğan'ın kişilik haklarını ihlal ettiği görüşüne yer verildi.

  Dilekçede, “katlanılması mümkün olmayan” sözlerden ve kişilik haklarına saldırıdan dolayı Koç'tan 50 bin YTL manevi tazminat talep edildi. Erdoğan'ın avukatı Şahin, Koç'un sözlerini yayınlayan Radikal ve Cumhuriyet gazetelerine de 20'şer bin YTL'lik manevi tazminat davası açtı.

  SUÇ DUYURULARI

  Avukat Fatih Şahin, daha sonra müracaat savcılığına giderek, Koç hakkında suç duyurusunda bulundu. Haluk Koç'un, iki basın toplantısında sarfettiği sözlerin Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 125. maddesinde tanımlanan “hakaret” suçu kapsamına girdiği savunulan suç duyurusu dilekçesinde, Koç hakkında yasal işlem yapılması talep edildi.

  Radikal Gazetesi için Bağcılar, Cumhuriyet Gazetesi için de Şişli Cumhuriyet başsavcılıklarına gönderilmesi istemiyle yapılan suç duyurularında da Erdoğan'a yayın yolu ile hakaret edildiği öne sürüldü.

  CHP'DEN YENİ ŞAFAK VE BAKAN UNAKITAN'A KARŞI DAVA

  CHP Genel Başkanlığı ve Genel Başkan Deniz Baykal, Yeni Şafak Gazetesi'nin “Unakıtan Bombası” başlıklı haberinde gerçek dışı beyanlarda bulunulduğu ve kişilik haklarına saldırıldığı iddiasıyla Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Yeni Şafak Gazetesi ve haberi yazan Veli Toprak aleyhine toplam 100 bin YTL'lik manevi tazminat davası açtı.

  Edinilen bilgiye göre, CHP ve Baykal'ın avukatı Şahin Mengü tarafından asliye hukuk mahkemesinde açılan davanın dilekçesinde, gazetenin 23 Ocak 2006 tarihli sayısında “Unakıtan Bombası” başlığıyla verilen haberde, “Maliye Bakanı, genel merkez inşaatı süren bir partinin genel başkanının hesabında muazzam para bulunduğunu ve aynı partinin 150 milyon YTL'si olduğunu söyledi” şeklinde ayrıntılı bir haber yayınlandığı anlatıldı.

  Unakıtan'ın haberdeki sözlerinin “dedikodu tarzında” olduğu savunulan dilekçede, Türk Ceza Kanunu'nun “kişisel verileri hukuka aykırı açıklama” ve Vergi Usul Kanunu'nun “vergi mahremiyeti” düzenlemeleri gözönüne alındığında Unakıtan'ın suç işlediği ileri sürüldü.

  BAYKAL VE CHP'NİN BANKADAKİ PARASI

  Maliye Bakanı Unakıtan'ın, Baykal'ın banka hesabında milyon YTL olduğu yönündeki ifadesinin gerçek dışı olduğu savunulan dilekçede, şöyle devam edildi:

  “Öncelikle Baykal'ın bankadaki fon ve cari hesabında 23 Ocak 2006 tarihi itibariyle son 3 aylık maaşıyla beraber bulunan para, toplam 132 bin 016 YTL'dir. Bu para muazzam bir para değildir. İnsanların banka hesaplarındaki meblağ değil, onun hangi yöntemlerle kazanıldığı önemlidir. Hukuka uygun yöntemlerle kazanılmış, kaynağı inandırıcı olarak gösterilen para, ne miktarda olursa olsun, tartışma konusu yapılamaz. Yolsuzluk ve yoksulluğun yoğun olduğu kanısının yaygın olduğu bir ortamda, bir parti genel başkanının sanki yasa dışı ve ahlak dışı yollardan kazanılmış muazzam para sahibi olarak gösterilmesi, kişilik haklarına saldırı olduğu gibi, toplumun kin ve nefret duygularının onun üstünde yoğunlaşmasını sağlar.”

  Partinin 150 milyon YTL'si olduğu yönündeki haberin de gerçeği yansıtmadığı belirtilen dilekçede, CHP'nin 23 Ocak 2006 tarihi itibariyle, 2006 yılı için alınan 22.6 milyon YTL ile birlikte toplam 25 milyon YTL'si olduğu kaydedildi.
  Dilekçede, Unakıtan'ın sözlerinin aksine partinin kira geliri bulunmadığına da yer verilerek, haberin de Maliye Bakanı'nın sözlerinin doğruluk payı araştırılmadan yayınlandığı belirtildi.

  Dava dilekçesinde, CHP için 50 bin YTL, Deniz Baykal için 50 bin YTL olmak üzere toplam 100 bin YTL'nin haberin yayınladığı tarihten itibaren işleyecek yasal faizi de eklenerek, davalılardan tahsiline karar verilmesi talep edildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı