Dünya Haberleri

  Dava Avrupa basınında

  Hürriyet İnternet/ANKA
  08.02.2006 - 09:30 | Son Güncelleme:

  İngiliz The Guardian gazetesi, 'Köşe yazarlarının davası Avrupa’nın takibinde' başlığı ile verdiği haberinde, 'Ermeni konferansının iptali konusunda verilen mahkeme kararını eleştiren köşeyazarlarının davası, gürültülü patırtılı geçen duruşmanın ardından 11 Nisan’a ertelendi' diye yazıyor.

  Gazete milliyetçi avukat olarak adlandırdığı Kemal Kerinçsiz’in mahkeme salonunda bağırıp çağırdığını ve polisle itiştiğini belirtiyor.

  The Guardian Kerinçsiz’in mahkemeye gelen yabancı gözlemcileri işgalci olarak nitelendirdiğini ve salondan çıkarılmalarını istediğini, öte yandan AB’nin ise bu davayı Türkiye açısından bir sınav olarak gördüğüne dikkat çekiyor.

  INDEPENDENT: YARGIÇ KAVGA ÇIKARAN İKİ MİLLİYETÇİ AVUKATI SALONDAN ATTI

  İngiliz Independent gazetesi, Ermeni Konferansına ilişkin yazıları nedeniyle yargılanan 5 Türk gazetecinin davasında kavga çıktığını ve yargıcın kavga çıkaran iki milliyetçi avukatı salondan attığını yazdı.
    
  Independent gazetesi, Benjamin Harvey imzalı haberde mahkemeye hakaret gerekçesiyle yargılanan 5 Türk gazeteci ile ilgili davanın Türkiye ile Türkiye’deki ifade özgürlüğünün sınırlarının genişletilmesini isteyen Avrupa Birliği arasında bir sınav olduğu yorumunu yaptı.
    
  Bir grup Avrupa Parlamentosu üyesinin de davayı izlediği belirtilen haberde, düzinelerce milliyetçi Türk’ün de AB’nin Türkiye’ye ifade özgürlüğü konusunda baskı yaptığı gerekçesiyle protesto gösterisi düzenlediği aktarıldı.
    
  Haberde ayrıca içeride kavga çıkaran iki avukatın mahkeme salonundan atıldığını davanın da 11 Nisan’a ertelendiği ifade edildi. Gazete, Murat Belge, Hasan Cemal, İsmet Berkan, Haluk Şahin ve Erol Katırcıoğlu’nun suçlu bulunması halinde 6 aydan 10 yıla kadar hapis cezası alabileceğini belirtti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı