« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Daum'u Şenol'un yanına staja göndersinler

Ercan Saatçi sordu Uğur Dündar ve Yılmaz Özdil yanıtladı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

UĞUR DÜNDAR Daum’un durduğu yere bir sfenks konulmuş olsa, Fenerbahçeli futbolcuları Alman hocadan daha iyi motive edebilirdi. Daum’u, ölüyü dirilten Şenol Güneş’in yanına staja göndersinler.

YILMAZ ÖZDİL Trabzon biraz kesenin ağzını açarsa, Şenol Güneş en az 5 sene şampiyon olur diyorum. Böyle bir teknik direktörümüz olduğu için, gurur duyuyorum. “Armani giymiyor” diye eleştiriliyordu, giydire giydire gönderiyor.

Daha beteri olabilirdi

-  8 maçtır yenilmeyen ve gol yememe rekoru kıran Fenerbahçe en önemli maçta öne geçip yarım saatte 3 gol yedi. Bu kadarını bekliyor muydunuz?
UĞUR DÜNDAR Daha beteri olabilirdi. Eğer Trabzonsporlu futbolcular biraz daha becerikli olabilseler, ilk yarı 3-0 Fenerbahçe aleyhine  sonuçlanabilirdi. Ayrıca Daum’un durduğu yere bir sfenks konulmuş olsa, mitolojik değeri nedeniyle Fenerbahçeli futbolcuları Alman hocadan daha iyi motive edebilirdi. Daum maliyeti ne olursa olsun, mutlaka kurtulunması gereken bir prangadır. Eğer Fenerbahçeli yöneticiler bunu yapamıyorlarsa, Daum’u, ölüyü dirilten Şenol Güneş’in yanına staja göndersinler!. Belki ondan bir şeyler öğrenebilir! Tebrikler Şenol Hoca’ya, tebrikler Trabzonsporlu futbolculara.
YILMAZ ÖZDİL Ben 6-7 bekliyordum.

Franco yerine Adnan Polat gönderilmeli...

-  Adnan Polat şike imasında bulunup ‘lig temiz değildi’ derken kalecileri de suçladı. Ama bileti kesilen kendi kalecisi Franco da Fenerbahçe’den hatalı bir gol yiyip Galatasaray’ı şampiyonluk yarışından düşürmüştü. Galatasaray başkanı kendisi ile çelişmiyor mu?
UĞUR DÜNDAR Yenilen pehlivan güreşe doymazmış! Adnan Polat’ın çabası da bu türden! Elinde belge, kanıt ve tanık olmaksızın başkasını suçlamayı bırakıp, kendisine şu soruyu sormalı: “Aykut gibi bir kalecimiz varken biz neden bu Leo Franco’ya onca parayı verdik?..” Haa, elinde belge varsa, atsın ortaya, hepimiz üzerine gidelim. Aksi takdirde adının başına “müfteri” sözcüğü eklenir. Ayıptır, ayıp!..
YILMAZ ÖZDİL  Elano 3 gol atabildi. Jo 3 gol atabildi. Bursa’nın kalecisi Ivankov’un 4 golü var. Bence Franco yerine Adnan Polat’ın gönderilmesi lazımdı.

Şanssızlığı rakibi Mersin’in olmaması

-  27 yılda 13 final ve en son Mersin İdmanyurdu’nu yenerek kupayı almış bir Fenerbahçe var. Ve bu sene yine olmadı. Ne diyorsunuz?
UĞUR DÜNDAR Fenerbahçe’nin şanssızlığı rakibin yine Mersin İdmanyurdu olmamasıydı! Şaka bir yana Fenerbahçeliler, bu yıl da, giden gemilerin ardından bakakaldılar!..Ne diyelim, finale çıkabilmek de bir başarıdır. Ayrıca unutmayalım ki, yenmekle yenilmek kardeştir!
YILMAZ ÖZDİL Trabzon biraz kesenin ağzını açarsa, Şenol Güneş en az 5 sene şampiyon olur diyorum. Böyle bir teknik direktörümüz olduğu için, gurur duyuyorum. “Armani giymiyor” diye eleştiriliyordu, giydire giydire gönderiyor!

İbrahim Tatlıses kupası aldı Fener

-  Maçın Urfa’da olması uzun seyahat ve yüksek nem sıcaklığı beraberinde getirdi. Fenerbahçe’nin Ankaragücü ile hayati bir maç yapacağını düşünürsek bu durum Fenerbahçe için bir dezavantaj yaratmış mıdır?
UĞUR DÜNDAR Yaratmaz olur mu! Trabzonspor bildiğim kadarıyla İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nda oynamaya razıydı. İstanbul’da akşam saatlerinde oynamak varken Urfa’ya deplasmana gidip, o sıcakta maç yapmayı kabul etmek, doğrusu müthiş bir başarı! Bu muhteşem (!) kararı alan Fenerbahçeli yöneticileri kutlarım! Şimdi kendileri düşünsünler. Urfa’nın sıcağında kaybedilen minerallerin üzerine, bir de deplasman yorgunluğu ve rakım farklarının getireceği handikaplar eklenecek. Bakalım bu olumsuzlukları atlatıp Ankaragücü’ne nasıl hazırlanacaklar, hep birlikte göreceğiz.
YILMAZ ÖZDİL Trabzon klimayla oynamadı, onlar da formayla oynadı. Testi kırıldıktan sonra ne dense, boş. İktidara şirin görüneyim derken, ala ala, İbrahim Tatlıses Kupası aldı Fener.

Eee, ‘Mor’ forma bu tabloya çok yakışıyor

-  Rijkaard, 130 milyon Euro’luk Galatasaray kadrosu için “yetersiz” dedi ve şampiyonluğun kaçmasını buna bağladı. Rijkaard haklı mı yoksa kabahati başka yerlerde mi aramak gerekli?
UĞUR DÜNDAR Birilerinin Rijkaard’a, “Hocam sen Merkez Bankası’na değil, Galatasaray Futbol Kulübü’ne teknik adam oldun!” demesi lazım. Adam herhalde Galatasaray’ın banknot matbaası olduğunu düşünüyor!.. Öyle olmasaydı Nonda gibi başarılı bir golcüyü gönderip, kerameti kendinden menkul alemci Jo’ları getirir miydi? Kulüp ağır borç yükü altında inim inim inliyor, Rijkaard ise hala “kadro yetersiz” diyor! Pes doğrusu!..
YILMAZ ÖZDİL Song’u gönderdin, kupa aldı. Nonda’yı gönderdin, hala en golcü ikinci topçun. Necati’yi gönderdin, seni kupadan eledi, Antalya’yı kurtardı. E, “Mor” forma yakışıyor bu tabloya.

Ah orada ben olacaktım...

-  Rijkaard, kendisine yöneltilen “Başarısızlığın faturasını oyuncuya mı, yönetime mi, kendinize mi kesersiniz? sorusuna öfkelenip, “Stupid Question-Aptalca soru” dedi ve çekip gitti. Rijkaard aşırı mı tepki verdi yoksa biz medya olarak soru sormasını gerçekten bilmiyor muyuz?
UĞUR DÜNDAR Sorunun cevabını İtalyan mizahçı Pitigrilli veriyor. Üstad “Espri peşinde koşanlar, çoğu kez budalalığı yakalarlar!” der.
YILMAZ ÖZDİL Soru sormaktan ziyade, cevap vermeyi bilmiyor medyamız. Orada olsaydım, gerekirse işten atılmayı göze alır, “Aptal sensin birader” derdim.

Birileri yalan söylüyor

-  Laziolular sırf ezeli rakipleri Roma şampiyon olmasın diye Inter ile oynadıkları maçta rakibi desteklediler ve yedikleri her golde kendileri gol atmış gibi sevindiler. Futbolda nefret sevgiden önce mi geliyor?
UĞUR DÜNDAR  Maalesef gidişat öyle! Demek ki birileri bize “Futbol dostluk, sevgi, barış ve kardeşliktir!” derken fena halde yalan söylemiş! Ama ben dünyada tek başıma bile kalsam, sevginin her türlü kötülüğü kovduğuna inanmaya devam edeceğim.
YILMAZ ÖZDİL Kupa finalini Star Haber’de seyrettim, 17 takımın taraftarı var aramızda. Fenerbahçeliler haricinde herkes Trabzon’u tuttu. Kanal D Haber ve Show Haber’de de farklı olduğunu sanmıyorum. Başkan Aziz Yıldırım sevilmiyor.

Profesyonellik robot olmak anlamına gelmez

-  Galatasaray’dan teklif alan Beşiktaş kalecisi Hakan, kendisini Diyarbakırspor maçında oynatmak isteyen Denizli’yi, “Kafam karışık. Kendimi hazır hissetmiyorum” diyerek reddetti. Bir futbolcunun böyle yapmaya hakkı var mıdır yoksa profesyonel her şart altında işini yapmalıdır mı?
UĞUR DÜNDAR  Hakan rol yaparak oynamak yerine, içinden geçenleri mertçe, dürüstçe söylemiş. Profesyonel bir sporcu olarak geleceğe dönük kaygılarını Mustafa Denizli gibi onun ruhundaki fırtınaları anlayabilecek bir hocaya açıklamasından daha doğal, daha insani bir davranış düşünemiyorum. Profesyonel olmak, robot olmak anlamına gelmez!..
YILMAZ ÖZDİL Bana göre, futbolcunun böyle bir hakkı var. Ama, hiçbir kulüp yöneticisinin, bu tür ailevi bilgileri basına sızdırmaya hakkı yok. Çok seviyorsan bu işi, kulübü bırak, gazetecilik yap.

Tuncay hariç hiçbirini çağırmam

-  Milli Takım kulüp takımı gibi midir? Hiddink’in yerinde olsanız, kötü bir sezon geçiren Nihat Kahveci, Tuncay Şanlı, Servet Çetin, Gökhan Zan gibi daha önce sürekli oynayan futbolcuları Milli Takım’a                çağırır mıydınız?
UĞUR DÜNDAR Tuncay hariç hiçbirini çağırmazdım! Çünkü Tuncay, hocasının anlam veremediğim kaprisleri nedeniyle Stoke City’de istenilen performansı gösteremedi. Hiddink iddialı bir hoca. Milli Takım da sosyal yardımlaşma ve dayanışma derneği değil! Bu nedenle başarısız futbolcuların Milli Takım’a çağrılmamasında yadırganacak bir durum yok! Form grafiği yüksek gençlerin önünü açmakla çok doğru yapıyor.
YILMAZ ÖZDİL Bursa şampiyonluğa oynuyor, Trabzon kupayı aldı. Kayseri’nin çatır çatır defansı, orta sahası var. Sizin aklınız hala üç büyüklerde. Ben kendi payıma, Hiddink ve yardımcılarının “gerçekçi” ve “adaletli” tercihlerde bulunacağını tahmin ediyorum. Trabzon kalecisi Onur’un Milli Takıma dahil edilmesi, ilk işaret fişeği bence.


Bunları da Beğenebilirsiniz