« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Daum yeni taktik deneyecek

Fenerbahçe'nin son 5 haftada düşüşe geçmesi ve son oynanan maçta Ankaragücü'nü güçlükle yenebilmesinin ardından teknik direktör Daum farklı bir oyun kurgusu arıyor.

Uğur DEMİRKIRDI, İstanbul DHA
SON GÜNCELLEME

Fenerbahçe'nin son 5 haftada düşüşe geçmesi ve son oynanan maçta Ankaragücü'nü güçlükle yenebilmesinin ardından teknik direktör Daum farklı bir oyun kurgusu arıyor. Kurmaylarıyla uzun bir süredir bunun üzerinde çalışan Alman hoca, Sheriff maçını da fırsat bilerek ilk denemeyi bu karşılaşmada yapmayı planlıyor.

Bu karşılaşmada Trabzon maçının provasını gerçekleştirecek olan Alman teknik adam, hızlı hücuma çıkamadıklarını ve bunun çaresini aradıklarını yakınlarıyla paylaşırken, yakalanan pozisyonların daha da zenginleştirilmesi için kanat organizasyonlarını da artırmak istiyor.

Vedasını açıklayan Roberto Carlos'u Sheriff maçında ilk 11'de sahaya sürmeyi ve daha sonra oyundan alıp, tüm tribünlere alkışlattırmayı hedefleyen Daum, Trabzon maçında ise Vederson'u sol kanatta kullanacak.

İlk 11'de şans bulduğu Bükreş maçının ardından Ankaragücü karşısında da etkili olan ve hızlı paslaşmayı, yardımlaşmayı seven, ileriye dönük oyunuyla dikkat çeken, oyunun akışına ayak uyduran ve yaptığı asistlerle dikkat çeken Özer'e daha fazla sorumluluk yüklemeyi düşünen Daum, Emre'nin de bir an önce iyileşmesini diliyor. Özer ve Emre ikilisini geriden çabuk çıkmak için kullanacak olan Alman hoca, bu ikiliden forvet hattına destek olmasını ve Alex'e yakın oynamalarını isteyecek. Özer-Emre-Alex ile üçgenler kurmak isteyen, kısa ve derinlemesine atılacak paslarla rakibin arkasına sarkmaya planlayan Daum gerektiğinde tek ön libero ile oynayacak. Mehmet Topuz'un sağ kanatta olmasına rağmen sık sık içeriye katetmesi ve oyunun sıkışmasına sebep olması, bu kanattan yapılan bindirmelerin sadece Gökhan Gönül'e kalmaması için de değişik bir taktik üzerinde duruluyor. Gökhan'ın bindirmelerinde bu kanada Topuz ve Cristian kademe yapmaya çalışsa da geç dönüşlerde rakip burayı kullandığında Lugano ve Bilica'nın da dengesi bozuluyor. Bunu önlemek isteyen Daum, Carlos'un iyi olduğu zamanlarda çok iyi yaptığı ters kademe anlayışını bu kez Vederson'dan isteyecek.

Öte yandan bazı oyuncularını Sheriff maçında dinlendirmeyi düşünen ancak daha sonra bir arada oynayıp, Trabzon maçının provasının yapılması gerektiğine inanan Daum, ideal 11 ile sahaya çıkacak.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler