Ege Haberleri

EGE

  Datça'ya bahar geldi

  Mehmet ÇİL / DATÇA (Muğla), (DHA)
  31.01.2012 - 13:20 | Son Güncelleme:

  Türkiye'nin büyük bölümü soğuk hava ve kar yağışıyla boğuşurken, Muğla'nın Datça İlçesi'ne bahar geldi. Yılın 300 gününü güneşli geçiren ilçedeki kırlarda papatyalar açtı, badem ağaçları çiçeklendi.

  Datça'da yoğun yağmurun ardından güneşin yüzünü göstermesiyle doğa yeniden canlandı. Bahar sevincinin yaşandığı ilçede, papatyalar boy atmaya, badem ağaçları da çiçek açmaya başladı. Yemyeşil çayırlar sarı-beyaz papatyalarla buluşurken, kış ortasında kar altında kalan bölgelerin aksine Datça'ya bağlı Hızırşah, Yaka ve Yazı köyleri başta olmak üzere ilçe merkezindeki Eski Datça Mahallesi'nde badem ağaçlarının çiçek açması, baharın habercisi olarak yorumlandı. Hızırşah Köyü'nde yaşayan Mehmet Temel (74), Ocak ayının son günlerinden itibaren badem ağaçlarının çiçek açmaya başladığını belirtip, “Ağaçların, bu mevsimde çiçek açması sadece bu yıla özgü değil. Datça, ülkemizin ayrıcalıklı bölgesi. Her yıl bu günlerde badem ağaçları çiçeklenirken, papatyalar açar” dedi.
  Hızırşah Köyü'nden Mustafa Çörek (41) ve oğlu Umut Çörek (12), tarlalarında çiçek açan badem ağaçlarının önünde, “Sadece doğu bölgeleri değil ülkemizin her tarafında kara kış hüküm sürüyor, Datça'da ise bahar var. Burada yaşadığımız için şanslıyız” diye konuştu.
  Eski Datça Mahallesi Muhtarı Neşe Karaoğlan, Datça'nın, yılın 300 günü güneşli olduğunu hatırlatıp, “Tanrı uzun yaşamasını istediği kullarını Datça Yarımadası'na bırakırmış. İşte görüyorsunuz, kış ortasında baharı yaşıyoruz. Belki, kara kışın beyaz kar örtüsü ile etrafı örtmesini özlemiyor değiliz ama bizim karımız ise kış ortasında beyaza bürünen badem ağaçlarımızdır” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı