Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Datça'nın sembolü ağacı kestiler

  Mehmet ÇİL/DATÇA(Muğla), (DHA)
  17 Mayıs 2010 - 15:46Son Güncelleme : 17 Mayıs 2010 - 15:46

  MUĞLA’nın Datça İlçesi’nin sembolleri arasında yer alan Ziraat Bankası kavşağındaki 60 yıllık okaliptüs ağacı, trafiği engellediği gerekçesiyle bir gece ansızın kesildi.

  Datça’nın sembolleri arasında sayılan 60 yıllık okaliptüs ağacının cumartesi gecesi belediye ekiplerince ansızın kesilmesi tepki çekti. Pazar sabahı kalktıklarında ağacın yerinde olmadığını gören Datçalılar şaşkınlıklarını gizleyemedi. Belediye Fen İşleri Müdürü Hakan Uzun, ağacın Datçalılar için duygusal bir yönü olduğuna dikkat çekerek, “Ancak, ağaç mı trafik mi diye düşündük. Trafiğin rahatlatılması amacıyla ağacı kesmek zorunda kaldık. Büyük araçların kavşakta dönüşü mümkün olmuyordu” dedi.

  Okaliptüs ağacı köklerinin toprak altında sıkıntı yaratığına da işaret eden Uzun, “Ağacın kökleri buradaki kanalizasyon hattı ve şehir şebeke suyu borularına zarar veriyordu. Yerine yeni bir kavşak düzenlemesi yapılacak. Kavşağın ortasına da Datça'ya özgü Datça hurması ağacı dikmeyi planlıyoruz. Yetişkin bir Datça hurması ağacı araştırıyoruz” diye konuştu.

  HALKA ANLATILMALIYDI

  Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı İsmail Akbal ise, Datça'nın sembollerinden birinin yok edilmesinden üzüntü duyduğunu belirterek, tepkisini şöyle dile getirdi:
  “O ağaç, Datça'nın dört yönünü gösteren bir pusula gibiydi. Halkın görüşü alınmadan böyle bir ağacın bir gece ansızın apar topar kesilmesi doğrusu kabul edilir gibi değil. Sembol ağaç, trafiği rahatlatacağı gerekçesiyle kesilerek Datça özünden uzaklaştırılıyor. İki aylık turizm uğruna bu ağaç kesilmemeliydi. Datça'ya gelenler burayı böyle sevdikleri için geliyorlar. Kavşağı genişletmek, trafik ışığı koymak Datça'yı büyük şehirlere benzetecektir. Büyük şehirlere benzeyen Datça'nın diğer yerlerden bir farkı kalmayacaktır.”

  ATATÜRK'ÜN ANISINA YAKIŞMADI

  Kesilen okaliptüsün yerine Datça hurmasının dikilmek istendiğini aktaran Akbal, “Datça hurması ağacının da kökleri okaliptüsten farklı değil. Bu açıklama, ağacın kesilmesinin ardında iyi niyet olmadığını gösteriyor. Atatürk, Yalova'da ağacı kesmemek için evinin yerini değiştirtti. Datça'da sudan bahanelerle ağacın kesilmesi, ağaca ve çevreye çok önem veren Büyük Önder Atatürk'ün anısına hiç yakışmadı” diye konuştu.

  Datçanın sembolü ağacı kestiler
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı