MUĞLA HABERLERİ DATÇA HABERLERİ

Datça'da Hükümet Konağı yapılacak yer konusunda belirsizlik

DHA
08.06.2017 - 12:54Son Güncelleme :
DHA

MUĞLA'nın Datça İlçesi'nde, olası bir depremde yıkılma riski bulunduğu için boşaltılan Hükümet Konağı'nın yeni yerinin nereye yapılacağı konusu halen belirsizliğini koruyor.

Datça'da 2004 yılında meydana gelen deprem fırtınasından sonra, Pamukkale Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümü tarafından yapılan incelemede, olası bir depremde yıkılma riskinin bulunduğuna ilişkin rapor verilen Hükümet Konağı'nın, geçen 25 Ocak'ta, 17 saat arayla meydana gelen iki ayrı depremin ardından hasar oranı artınca Muğla Valiliği tarafından yıkılmasına karar verilmişti. Valiliğin kararı üzerine yeni yer arayışları hız kazanırken; Datça Belediye Meclisi'nin, 2016 yılı Nisan ayı toplantısında, Datça Mahallesi Çayırarası Mevkisi'ndeki 222 ada 42 parselde bulunan 42 bin metrekarelik maliyeye ait alanın, imarda resmi kurum alanı olarak belirlenmesine ilişkin, CHP, AK Parti ve MHP'li üyelerin oybirliğiyle aldığı karar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Kurulu tarafından, söz konusu alanın çevresindeki tarım alanlarının korunarak, plan değişikliğini Hükümet Konağı ile sınırlaması, sorunu çıkmaza sürüklemişti.

CHP'li Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, Belediye Meclisi'nin Haziran ayı olağan toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, plan değişikliğinin bir bütün olarak ele alınması gerektiğine değindi. Yeni hükümet konağı yapılmasının planlandığı, Hazine'ye ait 42 dönüm arazinin şekil itibariyle çok düzgün olmadığını ifade eden Uçar, "Hükümet ve adliye binası ile diğer resmi kurumları içerisine alacak olan 42 dönümlük arazinin etrafında oluşacak ve buradaki insanların ihtiyaçlarına cevap verecek hizmet alanlarının da düşünülmesi gerekiyor. Ve hatta belediye hizmet binasının da burada olmasında yarar var. Doğrusu bir bütünlüğün sağlanması gerekiyor. Burası resmi alan olursa, belediyenin de oraya taşınması doğru olacaktır" dedi.

42 dönümlük hazine arazisinin,  çevresiyle hizmet verebilecek, görüntü güzelliği yaratacak bir alan dönüşmesinin mümkün olmadığını belirten Başkan Uçar, " Bana göre buranın imara açılması gerekiyor. Hizmet binalarında çalışan personelin ve o binalardan hizmet alacak vatandaşların sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak tesislere yer açılmalıdır. Kafeterya ve lokantalar, kırtasiye işyerleri olmalı. Bu şekliyle bu alanların oluşması mümkün değil. Hazine arazisi zaten şekilsiz, ne balığa benziyor, ne leyleğe ne de kaza. İnce ve uzun bir alan… Bu alan içerisine resmi kurumu oturtmak ve sağlıklı bir şekilde ulaşımı sağlamak zor. Hükümet konağının yapılacağı 42 dönümlük araziyi, sadece resmi kurum alanı ile sınırlamak doğru olmaz. Buraya kışla yapılmayacak. Sadece hafta sonları çarşı iznine çıkacak insanlar olmayacak. Orada yaşayacak insanların ihtiyaçlarını karşılayacak işletmelerin mutlaka olması gerekiyor" diye konuştu.

Mehmet ÇİL / DATÇA (Muğla), (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Datça haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Datça haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Datça'da Hükümet Konağı yapılacak yer konusunda belirsizlik haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

MUĞLA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Şubat 2018, Cumartesi
 • İmsak
  06:26
 • Guneş
  07:47
 • Öğle
  13:27
 • İkindi
  16:26
 • Akşam
  18:55
 • Yatsı
  20:10

MUĞLA NÖBETÇİ ECZANELER

Sorunapp.com'un katkılarıyla
 • Datça Eczanesi

  Datça
Sayfa Başı