Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Darüşşafaka...

Bu yazımda sizi Darüşşafaka konusunda bilgilendirmeye çalışacağım.

Türkiye’de çoğu kişinin Darüşşafaka eğitim kurumları ve Rezidansları ile ilgili bilgisi olduğunu düşünüyorum. Ancak ben yine de Darüşşafaka ile ilgili tanıtıcı bir yazıyı kaleme almayı çok arzu ediyordum.

Darüşşafaka Cemiyetinin son yapılan genel kurulunda Sayın Zekeriyya Yıldırım Başkanlığında çok sıkı bir Yönetim Kurulu iş başına geçmiş bulunuyor. Sağolsunlar, bana da teveccüh göstererek Darüşşafaka mezunu olmamama karşın beni de Yönetim Kuruluna aldılar. Tüm Yönetim Kurulu Üyeleri oldukça özverili bir şekilde çalışarak kurumu daha da iyi seviyelere çıkarmak için çaba gösteriyor. Burada amaç, özellikle Darüşşafaka Lisesi öğrencilerini Atatürkçü düşünceye sahip, eğitim seviyesi yüksek bir şekilde ülke hizmetine sunmak...

DARÜŞŞAFAKA'NIN TARİHİ

Darüşşafaka Cemiyeti 1863 tarihinde padişah fermanı ile kuruldu. İlk etkinlikleri Kapalıçarşı’daki esnaf çıraklarına boş zamanlarında okuma yazma ve sosyal bilgiler öğretmekti. Cemiyet kurucuları yetenekli ve yoksul kız ve erkek müslüman çocuklarına daha yüksek düzeyde eğitim ve öğretim olanakları sağlayabilmek için çalışıyorlardı.

Daha sonra bu yapının okula dönüştürülmesi kararlaştırılmış ve Darüşşafakatül İslamiye adıyla okulun kuruluşu gerçekleştirilmiştir. Yeni okulun binasının da Yavuz Selim ile Fatih Camileri arasında yapılması kararlaştırılmıştır.

Okul binasının yapımına 1868’ de başlanılmış, projesi ise Dolmabahçe Sarayı’nın mimarı Balyan Efendi tarafından hazırlanmış. Okul yapımı sürerken 1873 yılında okulun adı Darüşşafaka olarak değiştirilmiş. Ve Darüşşafaka ilk mezunlarını 1881 yılında vermiştir.

Misyonunu yıllarca babasız ve fakir öğrencilere en iyi eğitimi vererek sürdüren  Darüşşafaka da ayrıca 1935 yılında Spor Kulübü Derneği kurulmuş ve halen de başarılı bir şekilde sportif faaliyetine devam etmekte.

1955 yılı Darüşşafaka Lisesi tarihinde bir dönüm noktasıdır. Bu yıldan itibaren Darüşşafaka Lisesinde yabancı dille eğitim başlamış, 1971 yılından itibaren de karma eğitim sistemine geçilmiştir.

Öğrenci sayısının artması ile birlikte Darüşşafaka Lisesi'nde 1993-1994 öğretim yılından itibaren öğrenim Maslak’taki yeni Kampüste başlamış, lise düzeyinde değil, yüksekokul düzeyinde bile ülkemizde bir örneği bulunmayan yeni kampüs yeni bir dönemin başlangıcı olmuştur. Ayrıca Darüşşafaka Sosyal Tesisleri, örnek spor kompleksiyle de Darüşşafaka Spor Kulübünün eski başarılı, görkemli günlerine dönüşünün yolunu açmıştır.

Bağış potansiyelini arttırmak ve mali olanakları yüksek insanlarımıza bağışları karşılığında kaliteli bir yaşam, huzurlu bir birliktelik sağlamak amacıyla 1997 yılında Darüşşafaka Rezidans Yakacık hizmete açıldı.

Darüşşafaka’nın 24 saat bakımı ve tedavisi gerekli hayırsever bağışçıları ve onların yakınlarına çağdaş ve konforlu bir ortamda sürekli ya da geçici olarak sağlıklı bakım hizmeti vermek amacı ile 2003 yılında Maltepe Özel Bakım Ünitesi ( Nursing Home ) hizmete girdi.

Darüşşafaka, değerli bağışseverlerine ömür boyu konforlu ve sağlıklı bir yaşam olanağı sunduğu Darüşşafaka Rezidans Yakacık’a ek olarak Darüşşafaka Rezidans Maltepe’yi de 2004’te hizmete soktu. Onun yanısıra Bağışçıları ile birlikte dışarıdan taleplere de cevap veren beş yıldızlı Ömran ve Yahya Hamuluoğlu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ünitesi’ni hizmete açarak tarihsel misyonuna yakışır sosyal bir girişim örneği daha vermiş oldu.

Misyonu babasız ve ailesinin mali durumu öğrencinin öğrenimini sürdürmesine yeterli olmayan öğrencilere Atatürkçü düşünceye sahip şekilde eğitim vermek olan Darüşşafaka Cemiyeti bağışlarla hayatta dimdik durmaktadır.

Darüşşafaka Cemiyeti 144 Yıl boyunca babası hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz ve başarılı binlerce çocuğumuzun hayallerini eğitimin ışığıyla aydınlatmış ve aydınlatmaya devam etmektedir. Sizler de Darüşşafaka’ya yapacağınız bağış, fitre ve zekatlarla çocuklarımıza umut dolu bir gelecek hediye edebilirsiniz.

www.darussafaka.org

X