Teknoloji Haberleri

  DARPA’dan insansız savaş gemisi

  Hürriyet Haber
  16.02.2016 - 12:48 | Son Güncelleme:

  Şimdiye kadar üretilmiş en büyük insansız araç ünvanına sahip olacak DARPA ACTUV nisan ayında denize indirelecek.

  ABD savunma ajansı DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) birkaç senedir üzerinde çalışmaların sürdürüldüğü insansız savaş gemisinin sonunda tamamlandığını açıkladı. 2017 senesinde son geliştirilmelerinin tamamlanması beklenen gemi, belirlenen süreden aylar önce tamamlandı ve nisan ayında suya indirilmeye hazır hale getirilecek.

  Far Cry Primal’ı Türk oyuncular sevdiFar Cry Primal’ı Türk oyuncular sevdi

  DARPA’nın son teknolojiyi kullanarak ürettiği insansız savaş gemisinin ismi “ACTUV” (Anti-Submarine Warfare Continuous Trail Unmanned Vessel). İsmindende anlayabileceğiniz gibi denizaltı keşfinde ve bu araçların yok edilmesinde kullanılacak olan gemi, DARPA’nın bir kez daha tarihe geçmesini sağladı.

  ACTUV, şimdiye kadar üretilmiş en büyük insansız araç ünvanına sahip. Geminin uzunluğu tam 40 metre.

  Tamamen yapay zekanın eline bırakılan geminin yapımına 2014 yılında başlanmıştı. ACTUV, kısa ve uzun menzilli sonar dalgaları ile yolunu buluyor. Denizaltıları tespit etme yeteneğine sahip ACTUV, bu denizaltıları aylarca takip edebiliyor.

  Googledan ücretsiz 2 GB depolama alanıGoogle'dan ücretsiz 2 GB depolama alanı

  Denizaltı takibi haricinde, diğer gemilere kargo taşımak ve denizaltı mayınlarını tespit etme gibi işelerde de kullanılabiliyor. ACTUV nisan ayında denize indirilecek ve sonrasında 18 aylık bir deneme sürecinden geçecek.Gemi uzayda bulunan ve DARPA’nın görevlendirdiği uydular sayesinde sürekli veri alışverişi gerçekleştirecek. Bu uydularında en az gemi kadar önemli olduğunu vurgulayan yetkililer, yeniden kullanılabilir XS-1 uzay aracı ile, 10 gün içerisinde 100 uydu fırlatmayı hedefliyor.

  indir.com tarafından hazırlanmıştır

  Etiketler: teknoloji
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı