Dünya Haberleri

  Darfur'da direniş grupları işbirliğinde anlaştı

  A.A.
  22.08.2009 - 10:57 | Son Güncelleme:

  Sudan'ın batısındaki sorunlu bölge Darfur'da direniş grupları, Amerikalı arabulucu Scott Gration'un çabaları sayesinde bir işbirliği anlaşması imzaladı.

  Direniş örgütü Sudan Kurtuluş Ordusu'nun (SLA) “Birlik” (SLA-Birlik) kolu ile hareketin tarihi lideri Aldülvahid Muhammed Nur önderliğindeki SLA'dan ayrılan komutanların Etiyopya'nın başkenti Addis Abeba'da anlaşmaya imza koyduğu bildirildi.

  SLA-Birlik sözcüsü Mahcup Hüseyin, açıklamasında, bunun bir birleşme değil bir işbirliği anlaşması olduğunu ve Amerikalı arabulucu sayesinde anlaşmaya varıldığını belirtti. Gration, dünkü açıklamasında, “Darfur'da kalıcı ve istikrarlı bir barış sürecine nasıl ulaşılabilir? üzerinde çalıştığımız ilk unsur, ortak bir programları olması için direnişicilerin nasıl birleştirileceği” demişti.

  Darfur'da, 2003'ten beri devam eden çatışmalarda, BM'ye göre 300 bin kişi hayatını kaybetti ve 2,7 milyon kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.

  Darfur'daki çatışmalar ilk başta aslında SLA ile Halil İbrahim önderliğindeki Adalet ve Eşitlik hareketi arasında idi. Ancak SLA'nın bir kolu Sudan yönetimiyle 2006'da bir barış anlaşması imzaladı. Hareket bugün 20 kadar kola ayrılmış durumda bu da çatışmalara son vermeye yönelik müzakereleri zora sokuyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı