Dünya Haberleri

DÜNYA

  Darbeyle tehdit etti

  Hürriyet Haber
  10.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 10.02.2011 - 01:36

  MISIR’da bir sonraki devlet başkanı adayları arasında ismi en üst sırada geçen Devlet BaşkanıYardımcısı Ömer Süleyman, darbe imasında bulundu. Google yöneticisi Vail Gonim’in serbest bırakılmasıyla birlikte yeniden ivmelenen gösterilerin artık son bulması gerektiğini öne süren Süleyman, diyalog çağrısı yaparak, “Diyalogun alternatifi, darbe yapılmasıdır ki bu da öngörülemez ve acil, mantıksızlık içeren adımların atılması anlamına gelir.

  Mısır’ı korumak adına, işin bu noktalara kadar gitmesini istemiyoruz” şeklinde konuştu.Geçiş döneminde Almanya’da bir kliniğe yatması önerilen Mübarek bu teklifi reddetti.ABD’nin Mısır’a kendi istediğini empoze etmeye çalıştığını savunan Dışişleri Bakanı Ahmed Ebul Geyt de kaos olursa ordunun müdahale etmek zorunda kalacağını söyledi. ABD ise yönetimin reformlar konusunda henüz “asgari eşiği” aşamadığını kaydetti.
  Yeni Vadi bölgesinde iki gündür polisle göstericiler arasında meydana gelen çatışmalarda en az 4 kişi öldü, yaklaşık 100 kişi yaralandı. Bölgedeki olayların, “Gazap Günü” adı verilen ve polisin sokaklardan çekildiği 28 Ocak’tan sonraki en şiddetli çatışma olduğu belirtiliyor.
  Bu arada halkı yatıştırmak için 9 gün önce kurulan yeni hükümette kültür bakanı olan Cabir Asfur görevinden istifa etti. İstifa nedeni daha sonra açıklanacak.

  Üçüncü cuma geliyor

  NE kolluk kuvvetlerinin kötü muamelesi, ne de darbe tehdidi... Tahrir Meydanı’nı iki haftayı aşkın bir süredir evi belleyen rejim karşıtları, dün de gösterilerini sürdürdüler. Protestocular, daha önceki iki seferde olduğu gibi, 11 Şubat Cuma gününe de bir isim taktılar. Bu cuma eylemciler, “Dev Protesto Yürüyüşü” düzenleyecekler.

   

  Darbeyle tehdit etti

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı