Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Darbecilerin lüks cezaevini kapattılar

  Hürriyet Haber
  29 Eylül 2013 - 01:52Son Güncelleme : 27 Eylül 2013 - 23:04

  ŞİLİ’de insanlığa karşı suçlardan mahkum eski subayların yattıkları hapishanenin bahçesinde mangal partisi düzenleme girişimi halkı sokağa döktü.

  Bir askeri üste bulunan Cordillera cezaevi, aşırı kalabalığı önlemek için Ricardo Lagos başkanlığı sırasında 2004 yılında inşaa edilmişti. Augusto Pinochet’in 1973-1990 yılları arasında süren diktatörlüğü sırasında işkence, cinayetlere karışmaktan mahkûm olan eski subaylar özel banyolu tenis kortlu, barbeküsü hatta havuzu olan bu cezaevinde kalıyordu.

  Mangal partisi yapacaklardı

  Cuntacılara özel muamele yapıldığı için tepki çeken hapishane, çarşamba günü protestolar gösterilerinin çıkmasına neden oldu. 100 yıldan fazla hapis cezası olan, eski Tuğgeneral Miguel Krassnoff’un destekçileri, Cordillera’da onun onuruna bir mangal partisi düzenlemek istedi. Partinin düzenleneceğinin ortaya çıkması üzerine protesto gösterileri düzenlendi. Tepkiler üzerine Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera dün, lüks hapishaneyi “yasa önünde eşitlik” ilkesini göz önüne alarak kapatacaklarını açıkladı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı