Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Darbe teşebbüsü akim kaldı

  Turan YILMAZ / ANKARA
  07.01.2015 - 01:52 | Son Güncelleme: 06.01.2015 - 23:55

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, 4 eski bakanla ilgili komisyon kararını değerlendirirken, “Kimse bize vicdan ve adalet çağrısında bulunamaz. AK Parti, siyasette vicdan ve adaletin, yolsuzlukla mücadelenin ta kendisidir. Neyi ne zaman yapacağımıza, hangi tedbiri ne zaman alacağımıza biz karar veririz, hiç kimsenin küçük tilki hesaplarıyla yönümüzü değiştirmeyiz” dedi.

  Meclis grubunda kendisini, “İşte ordu işte komutan” sloganlarıyla karşılayan partililere, “İşte millet işte hizmetkarlar, işte AK Parti” yanıtı veren Davutoğlu, şunları söyledi:

  ÇATI ADAY DARBE KOALİSYONUYDU

  Gün hesap verme günüdür, herkes bilsin biz hesap sorma makamındayız. Paralel Yapı’nın iç ve dış işbirlikçileriyle 3 hedefi vardı: Siyasi istikrarsızlık, ekonomik kriz çıkarmak ve Türkiyeyi uluslararası alanda itibarsızlaştırıp yalnızlaştırmak, ama bu hedeflerine ulaşamadılar. Oyunları bozan AK Parti’nin bu sağlam yapısıdır, her oyunu bozdu. Komisyon kararı ne olmuş olsaydı dahi, ne yönde seyretmiş olsaydı dahi geçen sene yaşadıklarımız, daha da öncesinde 7 Şubat 2012’de MİT Müsteşarımızın hukuka aykırı şekilde sorguya çağrılması, Gezi provokasyonları, 17 Aralık, 25 Aralık provokasyonları, 19 Ocak MİT TIR’larına operasyon, 27 Mart Dışişleri Bakanlığı’nın dinlenmesi, bütün bu süreç hiç şüpheniz olmasın ki bir darbe ve vesayet kurma süreciydi. Biz de bu sürecin karşısında dimdik durduk. Hiç şüphe olmasın ki bu darbe teşebbüsü akim kalmıştır ve bu darbe teşebbüsünü yapanlar bugün tarih önünde de, millet önünde de mahcupturlar, mahkûmdurlar. Paralel çete bu hesaplar içine girmişken tek başına değildi. Muhalefetle işbirliği yaptı. (CHP ve MHP) Paralel çete ile yerel seçimlerde işbirliğine girdiler, ‘çatı aday’ da tam darbe koalisyonuydu.

  KOMİSYONA MÜDAHALE ETMEDİK

  İddialar ortaya atıldığında bakanlar görevlerinden istifa ettiler. Bizim talebimizle Soruşturma Komisyonu kuruldu. Biz bu süreçte hiçbir şekilde komisyona müdahil olmadık, komisyon üyelerine telkinde bulunmadık. Ama muhalefete baktığınızda her gün ihsası reyde bulundular. Soruşturma Komisyonu çalışırken ihsası reyde bulunmak suçtur. Komisyon hukuki bir süreçtir, objektif bir şekilde ele alıp, kendi vicdan ve hukuk anlayışlarıyla bir karar vermiştir. Şimdi herkesin rapora saygı duyması gerekir. Yüce Meclisimiz de kararını aynı hukuki normlar içinde verecektir.

  4. MURAT’LA MESAJ

  BİRİLERİ AK Parti içinde tartışma çıkarmak isterse onlara cevabımız açıktır. 4. Murat’a atfedilen güzel bir söz vardır: ‘Geçme namerd köprüsünden ko aparsın su seni, yatma tilki gölgesinde ko yesin aslan seni.’ Biz tilki gölgesinde hiçbir zaman yatmadık. Yoluna hep kendi tayin ettiği şekilde devam ettik. Milletimiz de bizi aslanlara yem etmedi. Aslanlara karşı mücadele ettiğimizde arkamızda hep milletimizin gücü vardı. Soruşturma Komisyonu’nun objektif raporuna, Meclisimizin takdirine saygı duyarız. Bu süreçte de bundan sonra da kaldığımız yerden yolumuza, kesin bir kararlılıkla devam ederiz, hem de tek bir yürek olarak. Geçmişte çok hesabı bozduk, bundan sonra da bozarız.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı