Gündem Haberleri

  Darbe marbe yok

  Hürriyet Haber
  15.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Gayrıresmi görüşlerini dile getiren üst düzey bir komutan, darbe tartışmalarının orduda hayretle izlendiğini belirtti. Bazı çevrelerin başarısızlıklarını örtmek için hayali senaryolar yarattığını söyleyen komutan, ‘‘Bir Frankeştayn yaratıldı, herkes ona taş atıyor. Darbe marbe yok’’ dedi.

  Son 48 saatten bu yana, Türkiye'de ağır bir darbe tartışması yaşanıyor. Silahlı Kuvvetler'in üst kademesi, bu tartışmayı, ‘sükunet’ içinde izliyor.

  Ancak Başbakan Mesut Yılmaz'ın Tiflis'te Genelkurmay'ı da hedef alan sözlerinden sonra ilk tepki dün geliyor.

  GAYRIRESMİ GÖRÜŞ

  Hürriyet'i arayan üst düzey bir komutan, ‘gayrıresmi görüşlerini’ dile getirdiğinin altını dikkatle çizerek, tepkisini ve üzüntüsünü aktarıyor.

  ‘Üst düzey’ komutan, darbe ve ara rejim tartışmalarının ordunun üst kademesinde, ‘hayretle’ izlendiğini belirterek, şunları söylüyor:

  ‘‘Bizim ağzımızdan tek kelime çıkmıyor. Ama birileri bir Frankeştayn yaratıyor, sonra herkes ona taş atmaya başlıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri'nde kimsenin aklında darbe yok. Darbe olmadığı gibi, bu kelimeyi telaffuz eden tek kimse yok. Aramızdaki konuşmalarda bile böyle bir konu geçmiyor.’’

  Komutan, Türk Ordusu'nun demokrasiye bağlılığını bir kere daha vurguladıktan sonra, geçmişle ilgili çok ilginç bir saptama yapıyor:

  MİLLETİN HİZMETİNDE

  ‘‘Türk Ordusu, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin ve Türk halkının emrindedir. Biz irticai faaliyetlere karşı kanunların uygulanmasını istiyoruz. Geçen yıl 28 Şubat'tan önce bile demokrasiyi zedelememek için çok ince manevralar yaptık, çok dikkatli davrandık. Ayrıca bütün bu tedbirler, Milli Güvenlik Kurulu'nda sivillerle birlikte kararlaştırıldı.’’

  Öyleyse bütün bu söylentiler neden çıkıyor? Komutanın değerlendirmesi şöyle:

  ‘‘Bazı çevreler kendi başarısızlıklarını örtbas etmek için hayali senaryolar yaratıyor. Ondan sonra herkes kendi durumunu kurtarmak için konuşmaya başlıyor. Yani başarısızlığa bir nevi kılıf hazırlanıyor.’’

  Komutanın en fazla hassasiyetle üzerinde durduğu konulardan birisi Fethullah Gülen. Bir cemaat liderinin bazı çevrelerce kahraman yapılmaya çalışmasından duydukları endişeyi aktarıyor.

  ‘‘Ama Gülen bizim için, MGK'da kararlaştırılan maddelerden sadece birisidir’’ diyor.

  ŞIRNAK'A İNDİRME

  Komutan sözlerini, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, kendi görevini yerine getirmek için canla başla çalıştığını söyleyerek bitiriyor.

  Son söz olarak da, şu ilginç sözleri söylüyor:

  ‘‘Biz kendi işimize bakıyoruz. Bir gecede Şırnak'a, helikopterle 6 tabur indirdik. Dünyada Amerikan Ordusu'ndan başka bunu yapabilecek bir ordu yok. Erlerimiz ve subaylarımız yorgunluktan ölünceye kadar çalışıyorlar. Bizim için görevi yerine getirmek budur. İstediğimiz tek şey, bizi rahat bırakmalarıdır.’’


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı