Dünya Haberleri

  Darbe komedisi

  Hürriyet Haber
  26.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Filipinler’de bir süredir SMS mesajlarıyla "darbe geliyor" diye çığırtkanlık yapılırken, söylentinin gerçek olmasından korkan ülkenin demir lady’si Arroyo, OHAL ilan ederek duruma hakim oldu. Sözde darbeciler tutuklanırken, Devlet Başkanı Arroyo, dedikoduları muhalifleri susturmak için kullanmakla suçlandı.

  24 Şubat Cuma... Bu tarih, bir anma yıldönümünün ya da bir kutlamanın duyurusu değil. Filipinler’de Devlet Başkanı Gloria Macapagal Arroyo’ya karşı planlandığı belirtilen darbenin yapılacağı tarih.

  Ülkede muhalif askerlerle bazı emekli polis ve eski siyasiler en ince ayrıntısına kadar bir darbe planı hazırladılar. Son derece ustaca hazırlanmış bu planın sadece bir kusuru bulunuyordu. Darbe planından ve sahneleneceği tarihten 7’den 70’e tüm Filipinlilerin haberi vardı. Hatta çocuklar ve gençler, birbirlerine "Birkaç gün sonra darbe olacak, buluşup seyredelim" diye SMS çekiyordu.
  /images/100/0x0/55eb0d2ff018fbb8f8a7df89
  Geçtiğimiz hafta içinde Filipinli iki general ortaya çıkıp, Devlet Başkanı Arroyo’ya karşı 4 aşamalı bir darbe planı hazırlandığını duyurunca, ülkede kırmızı alarm verildi. Başkent Manila’da geçtiğimiz çarşamba günü binlerce kişi, eski diktatör Ferdinand Marcos’un düşüşünün 20’nci yılında Arroyo karşıtı gösteri düzenledi. Aynı gün açıklama yapan askeri yetkililer, Arroyo’ya karşı bir darbe girişiminin engellendiğini ve çok sayıda askerin tutuklandığını bildirdiler. Darbe girişiminin engellendiğinin açıklanmasının ardından, Arroyo, önceki gün olağanüstü hal ilan etti. Dün de, darbe hazırlığında bulunan alt düzey subaylardan bir kısmı teslim olmaya başladı. "Birçok genç subay tutuklanma korkusuyla teslim olmaya başladı" diyen bir general, ordunun darbe planının arkasındakileri saptamak için soruşturmayı genişlettiğini belirtti. Adları darbe hazırlığına karışan eski polis şefi Ramon Montano ile solcu kongre üyesi Crispin Beltran’ın sorgulanmak üzere yakalandığı, aralarında eski senatör Gregoruo Honasan’ın bulunduğu başka isimlerin de listede olduğu ifade edildi. Polis, bazı muhalif gazeteleri basıp, hükümet aleyhinde yazan gazetecileri gözaltına aldı. Solcu Anakpavis Partisi’nin başkanı da dün gözaltına alınan muhalifler kervanına katıldı.

  Arroyo’ya suçlama: Muhalefeti susturuyor

  ÜLKEDE olağanüstü hal ilanı, birçok önde gelen eski, yeni siyasi isim tarafından sert bir şekilde eleştirildi. Yakın zamana kadar Arroyo’ya destek veren, ancak artık yollarını ayıran eski devlet başkanı Fidel Ramos, Arroyo’yu, darbe girişimini fırsat bilerek, muhaliflerini susturmaya çalışmakla suçladı.

  Darbe girişimini komedi olarak niteleyen ve herkesin bildiği bir olayın, başarılı olmasının olanaksız olmasına karşın, Arroyo’nun olağanüstü hal ilan etmesinden şaşkınlık duyduğunu belirten Ramos, şöyle konuştu:

  "Arroyo, diktatör Ferdinand Marcos’un taktiklerini uyguluyor. Tutuklamalar ve olağanüstü hal ilanı, tipik Marcos politikası. Ortaya çıkan durum, ekonomiye darbe indirecek ve yabancı yatırımcıları ülkeden kaçıracaktır."
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı