Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Darbe kaşıntıları

Bekir COŞKUN

Darbe tartışmaları büyüdü.

Bizim arkadaşlar bir koşu ‘‘Acaba darbe olur mu?..’’ diye ‘‘Baba’’ya sordular.‘‘Baba’’ işaret parmağını ağzının üzerinde ‘‘c’’ harfi yapıp yanıtladı:

‘‘Bi şey olmaz...’’

Nasreddin Hoca damdan düştüğünde, herkes bir ayrı akıl verirken o ‘‘Bana damdan düşen birisini bulun’’ demişti. Bu nedenle darbe söz konusu olduğunda bizler ‘‘darbe ile düşmüş birisini’’ buluruz.

‘‘Baba’’ dedi ki:

‘‘Birtakım şeylerle milletin kafasını bulandırmak fevkalade yannıştır. Yannış bi şeyi doğru gibi ifade etmek de fevkalade yannıştır...’’

Farkına vardınız mı ‘‘Baba’’ darbe söylentilerinin yalan olduğunu değil, daha çok darbelerin yanlış olduğunu anlatıyor...

‘‘Beyefendi acaba darbe olur mu?..’’

‘‘Bi şey olmaz. Türkiye'nin önü açıktır. Açık bi şeyi kapalı gibi göstermek de yannıştır. Binaenaleyh Türkiye'nin önü açık değilse neresi açıktır?..’’

*

Ben size söyleyeyim:

Genelde darbe olacağını en son Demirel öğrenir.

12 Mart'ın gelişini de, 12 Eylül'ün oluşunu da ‘‘Başbakan’’ olarak en son Süleyman Bey haber almıştı.

Özellikle 12 Eylül'de ‘‘Darbe olacak’’ söylentileri ayyuka çıkarken, telefonla sağı-solu arayıp ‘‘Asker yerinde oturuyor, bi şey olmaz’’ dedikten birbuçuk saat sonra darbe oldu.

Bendeniz bu işte sadece ‘‘Darbe olacak’’ diyen Tansu Çiller'e çok güvenirim.

Çünkü şimdiye kadar söylediği bir tek şey doğru çıkmış değil.

*

Tansu Çiller'e güvenip, yine de ‘‘Baba’’ya koşmalı...

Çünkü sık sık ‘‘Damdan düşen’’ o...

‘‘Baba’’ parmağını ‘‘c’’ yapıp, burnunun üzerine yerleştirdikten sonra yanıtlıyor:

‘‘Bi şey olmaz...’’

Olur mu, olmaz mı?

Peki; bu olanlar neydi?

Ya da söyler misiniz; 28 Şubat neyin tarihi?

Aklı olan herkes, Türkiye'nin bir ‘‘müdahale süreci’’ yaşadığını, ünlü 28 Şubat'tan başlayarak bir ‘‘kibar müdahale’’ yapıldığını, askerlerin hâlâ yönetimin ensesinde olduğunu bilmiyor mu?

Biliyor...

O zaman biz neyi tartışıyoruz?..

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI