« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Dans pistinden halter podyumuna

Avrupa Halter Şampiyonası'nda 1 altın ve 1 gümüş madalya kazan Gökhan Kılıç, daha önce dans sporuyla uğraştığını, daha sonra ise halterle ilgilenmeye başladığını söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Sakarya'da oturduğu sırada dansla tanıştığını anlatan Gökhan, “8-9 yaşlarında bizim oturduğumuz kısımlarda öğrenci yurtları vardı. Dışarıda oynarken, beni üniversiteye götürdüler. Bana ilk önce salon dansları öğretmeye çalıştılar.

Sadece okula gidiyordum. Boyum kısaydı. bu nedenle olmuyordu. Başkalarıyla tanıştım, onlar da bana serbest dans öğretmek istediler. Epey zaman geçmişti ve yaşım 15 oldu. Gruplar arasında yarışmalara katıldım” dedi.

16 yaşından sonra fizik kurallarına aykırı hareketler yapmaya başladığını belirten Gökhan, şöyle devam etti:
“Sınırları zorlarken gücüm yetmemeye başladı. 16 yaşında halter salonuna girdim. Giriş amacım sadece bileklerimi güçlendirmekti. Gittiğim gün Halil Mutlu'nun hocası İbrahim Elmalı elimden tuttu. İbrahim hoca, 'Sen ikinci Halil Mutlu olabilirsin' dedi. Bana o gün halteri sevdirdi ve kendimi halterde buldum. 2005 senesinden bu yana halterle ilgileniyorum. Dansla uğraşmam daha az sakatlık riski yaşmama neden oluyor. Diğer arkadaşlara göre yüzde 10 daha az sakatlanıyorum. Vücudum çok esnek olduğu için sakatlık riski tamamen sıfıra iniyor. Gösterilen hareketi vücut bir kere de kapabiliyor. Bu şekilde haltere çok yararı oldu diyebilirim.”

UMDUĞUNUN ÜSTÜNE ÇIKTI

Gökhan Kılıç, Avrupa Şampiyonası öncesinde bir madalya umut ettiğini belirterek, “Biz bir madalya umut ediyorduk. Yaşım çok genç ve büyükler yarışmasında tecrübe olarak ikinci kez yarıştım. İkincilik bizim için şaşırtıcı oldu. Çalışmalarımızın neticesini almış olduk” diye konuştu.

Federasyon başkanının kendisine her türlü imkanı sağladığını anlatan Gökhan, “Hepsine teşekkür ediyorum. Birbirimize inandık. Takım ruhu denilen şeyi bu kamplarda öğrendim. 23 yaşındayım. Büyüklerdeki ikinci yarışmam. Sadece üçüncülük yeter diyorduk, ama Avrupa Şampiyonu ve ikinci oldum” diyerek sözlerini tamamladı.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler