Danone'den dev satış hamlesi

Hürriyet Haber
18.10.2011 - 12:35 | Son Güncelleme: 18.10.2011 - 14:25

Evian ve Volvic gibi markaların bünyesinde barından Fransız gıda şirketi Danone, şişe suyu varlıklarını, Japon Suntory şirketine satmak için görüşmelere başladı. Danone'nin bu satıştan 5 ile 7 milyar dolar gelir elde etmek istediği belirtildi.

Bloomberg’in konuya yakın kaynaklara dayandırarak verdiği haberine göre, Danone yılsonuna kadar varlıklarını satacağı bir anlaşmanın yollarını arıyor.

 

Anlaşma halka açıklanmadığı için adını vermek istemeyen kişiler, bu satıştan elde edilecek gelirin, Pfizer’in bebek maması birimini satın almak için kullanılabileceğini belirtti.

          

Suntory’nin Danone’nin Asya’daki şişe suyu birimini satın almak istediğine de dikkat çekildi.   

   

ING Finansal Piyasalar analistlerinden Marco Gulpers, “Danone’nin elindeki su birimleri, büyüme konusunda doyma noktasına ulaştı. Ancak şirkete kârlılık açısından oldukça az katkı sağlıyordu” dedi.       

 

Danone’nin finans işlerinden sorumlu Genel Müdürü Pierre-Andre Terisse, şirketin üçüncü çeyrek sonuçlarının beklentilerin altında kaldığını açıklamıştı.

 

Diğer yandan şirketin şişe suyu satışları üçüncü çeyrekte özellikle Latin Amerika ve Asya’daki satışların etkisiyle, yüzde 7.9 artış gösterdi.    

 

Danone’nin hisseleri Paris borsasındaki işlemlerde haberin ardından yüzde 1.7 oranında değerlendi.     

 

5 – 7 MİLYAR DOLAR GELİR BEKLİYOR

Fransız şirketin, Japon şirketle görüşmelerinin sona erebileceğini ve anlaşmanın imzalanamayabileceğine dikkat çeken kaynaklar, Danone’nin geçen yıl şişe suyu birimin satışından 5 ile 7 milyar dolar arasında gelir elde etmek istediğini belirtti.

 

Danone’nin şişe suyu satışları, geçen yıl yüzde 5.3 artış gösterirken, şirketin kasasına 2.87 milyar euroluk gelir ekledi.

     

 

 

 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı