DANKE SCHÖN (Teşekkür ederim)

Hülya GÜLER/KULİS
17 Aralık 2014 - 10:16Son Güncelleme : 17 Aralık 2014 - 10:15

Deutsche Bank, geçtiğimiz günlerde İstanbul-İzmir Otoyol projesinin 3.5 milyar dolarlık birinci faz finansman paketine refinansman teklifinde bulundu. Projeyi üstlenen konsorsiyum, pakette yer alan 8 Türk bankası ile masaya oturdu ve daha düşük faizle kredi yenilendi. Alman bankanın düşük faizli teklifi sayesinde konsorsiyumun finansman maliyetini düşürmüş oldu.

TÜRKİYE’de 3. Köpü, 3. Havalimanı ve İzmir-İstanbul Otoyolu gibi büyük altyapı projelerine Hazine garantisi getirilmesi, bugüne kadar bu tür projelerin finansmanına mesafeli duran yabancı bankaların ilgisini artırdı. Bu ilgiye en somut örneklerden biri geçtiğimiz günlerde İstanbul-İzmir Otoyol projesine Deutsche Bank’tan gelen refinansman (yeniden finansman) teklifi ile yaşandı.

Deutsche Bank’ın ilk nakit akışının 2015’te başlaması beklenen İzmit Körfez Geçişi dahil ‘İstanbul-İzmir Otoyol’ projesini gerçekleştiren Nurol-Özaltın-Makyol-Astaldi-Yüksel-Göçay konsorsiyumuna daha düşük faiz oranı ile refinansman teklif ettiği öğrenildi. Deutsche Bank’ın projenin başlaması ve garantiler nedeniyle yaptığı bu teklif sonucunda konsorsiyum hali hazırda krediyi veren Türk bankalarıyla tekrar masaya oturdu. İstanbul-İzmir Otoyol projesinin birinci fazı için 8 Türk bankası, 3.5 milyar dolarlık finansman paketine Garanti, Halkbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank, İş Bankası, Yapıkredi, Akbank ve Finansbank katılmıştı.

Deutsche Bank’ın teklifini kabul etmesi durumunda konsorsiyum Türk bankalarından aldığı krediyi erken kapatacaktı. Yeniden başlayan müzarekelerde konsorsiyum, Deutsche Bank’ın düşük faizli teklifini masaya koyarken, mevcutta kredi veren bankalar da anlaşmada yer alan ‘erken ödeme komisyonu’ maddesini öne sürerek pazarlığa başladı. Yapılan müzakerelerin ardından Türk bankaları, bir puanı aşan bir miktarda faiz indirimine razı oldular. Böylece Deutsche Bank’ın teklifi reddedildi.

İKİNCİ FAZA GİRECEK

Ancak Deutsche Bank’ın proje finansmanında ısrarını sürdürdüğü öğrenildi. Banka bu kez projenin ikinci fazının finansmanına katılma kararı aldı. Finansman paketinde yer alan Türk bankalarından bir kısmının kredisini satmak istediği ancak bazı bankaların ‘Bu büyük projenin finansmanını biz yaptık demek istiyoruz. O nedenle kredimizi satmayacağız’ diyerek bu teklife de, sıcak bakmadıkları belirtildi.

Finansman paketinde yer alan bankalardan birinin üst düzey yetkilisi konuya ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:
“Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) parasal genişleme programının da etkisiyle önümüzdeki dönemde para bolluğu yaşanacak. Özellikle Avrupalı bankaların Türkiye’ye ilgisin artmasını bekliyoruz. Bir de bu tür büyük projelerin finansmanında yer almanın getirdiği belli bir prestij var. Yerli yabancı bankaların ilgisi biraz da ondan.”

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı