Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Danıştay'ın parmaklıklarına siyah başörtüsü astılar

  A.A.
  18 Şubat 2006 - 16:21Son Güncelleme : 18 Şubat 2006 - 16:21

  Danıştay'ın bir öğretmen hakkında verdiği türban kararına tepki gösteren İlmi ve Kültürel Araştırmalar Vakfı (İLKAV) üyeleri, Danıştay'ın bahçe parmaklıklarına siyah başörtüsü astı.

  Abdi İpekçi Parkı'nda toplanan İLKAV mensupları, tekbir getirerek, çeşitli sloganlar attı. Başları örtülü kadınların da yer aldığı gösteriye katılanlar, “Başörtüsü Onurumuzu Koruyacağız”, “İdeolojik Karar Alınca Yargı, Kalmadı Danimarka'dan Farkı” yazılı pankart ve dövizler taşıdılar.
  İLKAV Başkanı Mehmet Pamak, burada yaptığı konuşmada, Danıştay'ın kararında aşağılayıcı sözlerin yer aldığını, aynı yaklaşımı YÖK'ün de sergilediğini savundu. Pamak, “Kendi ülkemizde Müslümanca, özgürce yaşama imkanımız tamamen yok edilmek isteniyor” diye konuştu.
  Konuşması sık sık sloganlarla kesilen Pamak, hükümeti de eleştirerek, iktidarın “yaşanan zulümlere” sessiz kaldığını ve bu tutumuyla zalimlerin daha cüretkar olmasını sağladığını iddia etti.
  Basın açıklamasının ardından gruptakiler Danıştay binasına yürüdü. Gruptakilerin, Çevik Kuvvet polisinin yoğun önlem aldığı Danıştay binasının bahçesine girişe izin verilmedi. Danıştay önündeki Zafer Parkı'nda toplanan gruptan bazı kişiler, Danıştay'ın bahçesini çevreleyen demir parmaklıklara, Danıştay kararının protesto edildiğini belirten ifadelerin yazılı olduğu siyah başörtüsü astı.
  Burada da tekbir getiren gruptakiler, daha sonra sessizce dağıldı.

  -ABDİ İPEKÇİ PARKI'NDA DİĞER BASIN AÇIKLAMASI-

  Aynı gerekçeyle Abdi İpekçi Parkı'nda basın açıklaması yapan, ”İnanca Özgürlük Platformu” mensubu olduklarını belirten gruptakiler ise “Özgürlük Hemen Şimdi” yazılı Türkçe, İngilizce ve Fransızca pankartlar taşıdı.
  Üzerinde yargıç cübbesi bulunan ve balta taşıyan bir kişi, burada medya mensuplarına poz verdi.
  Burada yapılan açıklamada, Danıştay'ın verdiği kararın evrensel hukuka aykırı olduğu savunularak, “kamu personeline başörtüsünü kullanma yasağının ilerde tüm vatandaşlara da uygulanacağı endişesi doğurduğu” ifade edildi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı