Danıştay'dan Kepez lehine karar

Hürriyet Haber
06 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 06 Aralık 2000 - 00:01

Danıştay 10. Dairesi, Kepez Elektrik A.Ş'nin elektrik üretim, iletim ve dağıtımıyla görevlendirilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı ile işletme hakkı devir ve imtiyaz sözleşmelerinin iptal istemini reddetti.

Kepez Elektrik A.Ş'nin Antalya ili ve Burdur ilinin üç köyünde elektri üretim, iletim ve dağıtımıyla görevlendirilmesine ilişkin 1998 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile bu karara istinaden aynı şirket ile imzalanan işletme hakkı devir ve imtiyaz sözleşmelerinin iptali istemiyle açılan dava sonuçlandı.

Danıştay 10. Dairesi, iptal istemini oybirliğiyle reddetti. Dairenin gerekçesinde, söz konusu Bakanlar Kurulu'nun görevlendirme kararının, 3196 sayılı TEK Dışındaki Kuruluşların Elektrik Üretim, İletim ve Dağıtım Yapabileceğine İlişkin Yasa'nın geçici 2. maddesine aykırı olmadığına işaret edildi.

Kararda, işletme hakkı devir sözleşmesinin ve imtiyaz sözleşmesinin incelemesinin daha önce yapıldığı, bu incelemede hukuka aykırılık tespit edilmediği belirtildi.

Danıştay 10. Dairesi'nin bu kararı temyiz edilirse, bir üst kurul olan Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu son kararı verecek. Kepez Elektrik A.Ş, Bakanlar Kurulu'nun görevlendirme kararında belirtilen yerlerde 70 yıl süreyle elektrik üretim, iletim ve dağıtımını yapma hakkını kazanmıştı.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı