Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Danıştay'a saldırı davası yarın başlıyor

  A.A
  10.08.2006 - 10:36 | Son Güncelleme:

  Danıştay 2. Dairesine yönelik silahlı saldırı olayıyla ilgili davanın görülmesine, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinde yarın başlanacak.

  Saldırının faili olarak tutuklu bulunan sanık avukat Alparslan Arslan ile diğer tutuklu sanıklar avukat Süleyman Esen, Osman Yıldırım, İsmail Sağır, Tekin Irşi, Erhan Timuroğlu ve Aykut Metin Şükre ile tutuksuz sanıklar Salih Kurter ve Ayhan Parlak, “Anayasal düzeni cebren ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “örgüt kurmak, yönetmek, üye olmak ve yardım etmek”, “tasarlayarak adam öldürmek, öldürmeye teşebbüs ve bu suçlara iştirak etmek” suçlarından yargılanacakları davada ilk kez hakim karşısına çıkacak.

  Duruşmaya ayrıca, suçtan zarar gördükleri gerekçesiyle, mahkemenin müşteki olarak davet ettiği Danıştay 2. Dairesi Başkanı Mustafa Birden, üyeler Ayla Gönenç ve Ayfer Özdemir ile tetkik hakimi Ahmet Çobanoğlu'nun da katılması bekleniyor.

  Duruşmayı, adli tatil nedeniyle nöbetçi olan Danıştay üyeleri ile tetkik hakimlerinin de izleyeceği öğrenildi.

  İDDİANAME

  Cumhuriyet Savcısı Şemsettin Özcan tarafından hazırlanan iddianamede, sanıklar Arslan, Esen ve Kurter'in, Cumhuriyet Gazetesinde türban ile ilgili yayınlanan karikatür ile Danıştay 2. Dairesinin türban ile ilgili kararını esas alarak, “anayasal düzeni cebren değiştirmeye teşebbüs” amacı doğrultusunda silahlı örgüt kurdukları belirtiliyor.

  İddianamede, Arslan için Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 314/1. maddesinde tanımlanan “silahlı örgüt kurmak ve yönetmek”, 309. maddesinde tanımlanan “anayasal düzeni cebren ortadan kaldırmaya teşebbüs”, 82. maddesinde tanımlanan “bir kişiyi tasarlayarak ve yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürmek”, “4 kişiyi tasarlayarak kasten öldürmeye teşebbüs”, 170/1. maddesinde düzenlenen ”patlayıcı atmak”, 174/1 ve 2. maddesinde düzenlenen “patlayıcı temin etmek ve bulundurmak”, “ateşli silahlar kanununa muhalefet”, 151. maddesinde düzenlenen “özel ve kamu malına zarar vermek” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılması isteniyor.

  Örgütün kurucusu ve yöneticisi oldukları belirtilen sanıklar Süleyman Esen ve Salih Kurter ile örgütün üyesi oldukları ileri sürülen sanıklar Osman Yıldırım ve İsmail Sağır için de TCK'nın ”anayasal düzeni cebren ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçunu düzenleyen 309. maddesi uyarınca ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edilen iddianamede, bu sanıklar hakkında “kasten ve tasarlayarak kamu görevinden dolayı öldürme suçuna iştirak” suçunu düzenleyen TCK'nın 82. maddesinin 1. fıkrasının (a) ve (g) bentlerine göre de ayrıca ağırlaştırılmış müebbet hapis isteniyor.

  Sanıklar Tekin Irşi ve Erhan Timuroğlu'nun da “Anayasal düzeni cebren ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “örgüt üyeliği”, “adam öldürmeye iştirak” ve “patlayıcı madde atmak” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmaları talep ediliyor.

  Aykut Metin Şükre ve Ayhan Parlak'ın ise TCK'nın “örgüte bilerek ve isteyerek yardım” suçunu düzenleyen, ancak “örgüt üyesi” olarak cezalandırma öngören 220/7. maddesi uyarınca 1'er yıldan 3'er yıla kadar hapisleri isteniyor.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı