Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Danıştay YÖK'ün itirazını reddetti

  DHA
  10.12.2009 - 13:11 | Son Güncelleme:

  Danıştay YÖK'ün Katsayı kararıyla ilgili itirazını reddetti.

  YÖK BAŞKANI'NIN KATSAYI AÇIKLAMASI / WEB TV

  Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Danıştay 8. Dairesi'nin, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'nın (YÖK) üniversiteye girişte katsayı farkını kaldıran kararın yürütmesinin durdurulması kararına yaptığı itirazı reddetti.

  Danıştay 8. Dairesi, İstanbul Barosu'nun açtığı davada, YÖK'ün 21 Temmuz 2009 tarihli kararının 3,4 ve 5. maddelerinin yürütmesini oy birliğiyle durdurmuştu.

  YÖK de 8. Daire'nin bu kararına itiraz ederek, kararın kaldırılmasını istemişti. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, itirazı bugünkü toplantısında görüştü.

  Kurul, YÖK'ün itiraz gerekçelerini yerinde görmedi ve reddetti.

  Danıştay 8. Dairesi, dava konusu YÖK kararının iptal istemini, daha sonra esastan karara bağlayacak.

  Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Danıştayın, YÖK'ün üniversiteye girişte katsayı farkını kaldıran kararının yürütmesini durdurmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, karara itiraz edeceklerini açıklamış ve "sistemimizde daha önceden hazırladığı alternatif çözümlerden birisini kullanacaktır” denilmişti.

  'İŞİMİZ KOLAYLAŞIR'

  YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, “İtirazımızın kabul edileceğini umuyorduk ancak reddedildi. Ayın 17'sinde tekrar düzenleme yaparak ilan edeceğiz. İnşallah bu düzenleme herkes tarafından kabul edilir olacak” dedi.

  Öğrencileri bu bekleyişten kurtarmak istediklerini ifade eden Özcan, “Önemli olan, 1.5 milyon öğrencimiz ve onların ailelerini fazla bekletmeyelim. Böyle bir karar çıkabilir. Bu tür durumlarda daha önceden yeterli hazırlığı yapmıştık. B planımız var, bunu devreye sokacağız. İnşallah bu B planı, 1.5 milyon öğrencimizin beklentilerine uygun bir düzenlemedir ve kabul görür” dedi.

  Bir gazetecinin, kararı taraflı bulup bulmadığına ilişkin sorusu üzerine de Özcan, “Danıştayın böyle bir kararı olamaz. Bu onların nezdinde hukuki bir meseledir. Hukuken hatalı olan bazı durumlar da olabilir. Bir şekilde yapacağımız yeni düzenlemeyle bu sorunun hallolacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

  Prof. Dr. Özcan, yeni düzenlemenin ÖSS'de geçerli olacağını belirterek, şöyle konuştu:

  “Hiçbir şekilde gecikme olmayacak. 11 Nisan'da birinci basamak, haziran ayında ikinci basamak sınavı yapılacak. Öğrencilerimizi bu konuda da mağdur etmeyeceğiz. Çünkü hazırlıklarını ona göre yapıyorlar. Kararı değiştirmek onlar için çok kötü olur. B planının içeriğiyle ilgili şimdi açıklama yapmayacağım. Ayın 17'sinde genel kurumuzda B planımızı açıklayacağız.”

   

   

   

   

   

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı