Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Danıştay, TEOG’la puan ezberini bozdu

  Gönül KOCA
  02.08.2014 - 09:07 | Son Güncelleme: 02.08.2014 - 09:14

  Milli Eğitim Bakanlığı, önceki gün, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) kapsamında yapılan ilk ve 2’nci dönem ortak sınavlarda ‘ikili kopyaya karıştığı’ iddia edilen 6 bin 165 öğrencinin iptal edilen testleri ve Yerleştirmeye Esas Puanları (YEP) ile sınavlara giren bütün öğrencilerin yüzdelik dilimlerinin yeniden hesaplandığını açıkladı.

  Danıştay 8’inci Dairesi’nin kararı üzerine, öğrencilerin yüzdelik dilimleri de Bakanlığın internet sitesi ve e-okul üzerinden yeniden yayınlandı. Ancak, Danıştay 8’inci Dairesi’nin kararı kafaları karıştırdı. Çünkü, Danıştay’ın 2010’da ‘ikili kopyaya karıştığı’ iddia edilen başka bir öğrencinin itirazını reddettiği ortaya çıktı. Ayrıca TEOG kapsamında 28-29 Kasım 2013’teki (ilk dönem) ortak sınavlara katılan ve ‘ikili kopyaya karıştığı’ öne sürülen bir öğrencinin açtığı davanın da reddedildiği öğrenildi.

  Hak kaybı bu kararı aldırttı

  ‘İkili kopya’ya itiraz eden öğrencilerin lehinde karar çıkmasında, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) istatistiksel kopya olmayacağı ve bunun başka delillerle desteklenmesi gerektiği kararları etkili oldu. Ayrıca idare mahkemelerinin çoğunun öğrencilerin lehinde karar vermesi, öğrencilerin çok fazla hak kaybına uğraması gibi durumlar gözönüne alındı. Davalarda, Danıştay’ın kopya için tutanak ve kamera kaydı gibi delil aramaya yönelmesine neden oldu.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı