Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Danıştay eski Müsteşar'ı yine akladı

  Hürriyet Haber
  07.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Danıştay 5'inci Dairesi, iki kez görevden alınan ve açtığı iptal davasından bir hafta önce hakkında cinsel taciz iddiasıyla Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu tarafından rapor hazırlanan eski Müsteşar Yusuf Kenan Doğan'ı akladı.

  Danıştay, iddiaların ‘Hukuken geçersiz ve dayanaksız olduğu’ sonucuna vardı ve müsteşarlık görevinden alınmasına ilişkin işlemi oy çokluğu ile iptal etti. Kararda, Doğan'ın, ‘kadrolaşma’ nedeniyle görevden alındığı da belirtildi. Kararın sonuç bölümünde şu görüşe yer verildi:

  ‘‘Davacının, Anayasa Mahkemesi ve Danıştay kararlarına karşın, ikili kararname yöntemiyle ikinci kez görevden alınması ve aynı dönemde yeni bir kadrolaşma yaratacak şekilde sekiz üst düzey idarecinin daha alınmış olması ve daha sonra gelişen olaylar, davacının yetersizliği ve başarısızlığı ilgili somut verilerin ortaya konmadığı dikkate alındığında dava konusu işlemlerin neden ve amaç unsurları yönünden hukuka aykırı olduğu sonucuna varılmıştır.’’

  Kararın temyiz edilmeyerek kesinleşmesi halinde, bir ay içinde uygulanması ve Doğan'ın müsteşarlık görevine geri dönmesi gerektiği öne sürüldü. Kararı Hürriyet'e değerlendiren Doğan, ‘‘Önce görevden alındım. Sonra bunu geçerli kılmak için hakkımda akla hayale gelmeyecek çirkin iddialar ortaya atıldı. Ancak Danıştay hakkımdaki iddiaların hukuken geçersiz olduğu sonucuna vardı ve görevdem alınmamı esastan iptal etti. Her türlü isnat şamar gibi yargı tarafından geri çevrildi’’ dedi.

  Şu anda Yargıtay 8'inci Ceza Dairesi üyesi olan Doğan, yeni Adalet Bakanı Hasan Denizkurdu'nun kararın gereğini yerine getirmesi gerektiğini savundu.


  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı