Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Danıştay Adli Kolluk Yönetmeliği’ni durdurdu

  Hürriyet Haber
  28.12.2013 - 01:41 | Son Güncelleme:

  DANIŞTAY 10. Dairesi dört bakanı kabine dışı bırakan yargıda kriz yaratan Adli Kolluk Yönetmeliği’nin yürütmesini oy çokluğu ile durdurdu. Böylece, polisin amirine, savcının başsavcıya el koydukları olaylar, yakalanan kişiler ve alınan tedbirler hakkında derhal bilgi verme zorunluluğu da kalktı. Başbakan Erdoğan, Danıştay'ın kararı hakkında ''Gereği yapılır, yapıldığı zaman görürsünüz'' dedi.

  Danıştay Adli Kolluk Yönetmeliği’ni durdurduDanıştay, “telafisi güç zararlar nedeniyle” davalı Adalet ve İçişleri Bakanlıklarının savunmasını bile beklemeden ivedilikle yürütmeyi durdurma kararı aldı.

  Savcıların Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) iletişimin tespiti, dinlemesi ve kayda alınmasını düzenleyen 135/6. maddesindeki rüşvet, kaçakçılık, silahlı örgüt başta katalog suçlar nedeniyle yapacakları soruşturmaları başsavcıya bildirme zorunluluğu da kalkmış oldu.

  Türkiye Barolar Birliği, Yargıçlar Sendikası, Liberal Demokrat Parti ve Ankara Barosu, İstanbul Barosu yürütmenin durdurması ve iptal talebiyle bu hafta dava açmıştı. Konusu aynı olan bu davaların birleştirilerek bakıldı. Danıştay’daki rutin uygulamanın aksine Daire Başkanı Mehmet Rıza Ünlüçay, davayı tetkik hakimine vermedi. Başkan dosyayı bizzat kendisi inceledi. Dairenin kararı dün aldığı, bugün açıkladığı öğrenildi.

  İŞTE DURDURULAN HÜKÜMLER
  * Adli kolluk görevi yapan polis ve jandarmaya adli olayları, yakalama, gözaltı, arama gibi operasyonları derhal üst amirlerine bildirme zorunluluğu
  *Savcılara da Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) iletişimin tespiti, dinlemesi ve kayda alınmasını düzenleyen 135/6. maddesindeki rüşvet, kaçakçılık, silahlı örgüt başta katalog suçlar nedeniyle yapacakları soruşturmaları başsavcıya bildirme zorunluluğu. Savcılar bu suçlardan dinleme, iletişimin tespiti başta yapacakları operasyonun yanısıra soruşturmanın bütün aşamalarını Başsavcılarına “Yazılı” bildireceklerdi. Savcının “bildirim” yazısı Başsavcının “görüldü” şerhi ile soruşturma dosyasına konulacaktı
  * Adli kolluk olan polis ve jandarma “en üst dereceli kolluk amiri” il ve ilçe emniyet müdürleri ile amirlerine derhal bilgi vermeden adım atamayacak ve operasyon yapamayacaktı.
  * Savcı da başsavcıya bildirmeden artık rüşvet, örgüt, kaçakçılık gibi kataloğ suçlardan dinleme izni istediğini başsavcıya bildirmeden operasyon için düğmeye basıp soruşturmaya geçemeyecekti.

  KARARIN GEREKÇESİ: YETKİ AŞIMI

  Kararda, “Yönetmelik hükümleri kuvvetler ayrılığı ilkesine aykırı biçimde ceza soruşturma sürecine ilişkin usul kuralları içermekte, adli makamların görev ve yetki alanlarına ilişkin düzenleme getirmektedir. Aynı zamanda Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 157. maddesinde yer alan soruşturma gizliliği kuralını da zedeleyecek nitelikteki hükümler, idari düzenleme yetkisinin aşılması nedeniyle yetki yönünden açıkça hukuka aykırı bulunmaktadır” ifadesine yer verildi.

  BAŞBAKAN'DAN AÇIKLAMA: GEREĞİ YAPILIR

  Başbakan Erdoğan, Sakarya'da katıldığı törenden çıkışta gazetecilerin konuyla ilgili sorularına ''Gereği yapılır, yapıldığı zaman görürsünüz'' yanıtını verdi.

  Danıştay Adli Kolluk Yönetmeliği’ni durdurdu

  Yargı kulisleri: Danıştay bu yönetmeliği durdurur

  NE DEĞİŞMİŞTİ?

  İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı'nca ‘Adli Kolluk Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle, Emniyet ve Jandarma görevlilerinin adli olaylarda amirlerine bilgi verme zorunluluğu getirilmişti. Resmi Gazete'de yayınlanan değişikliğe göre en üst dereceli kolluk amiri adli olayları, suç işlenmesini önlemek, kamu düzen ve güvenini korumakla ve bu konuda gerekli tedbirleri almakla görevli ve yetkili olan mülki idare amirine derhal bildirmesi ön görülüyordu...

  Danıştay Adli Kolluk Yönetmeliği’ni durdurdu

  ARŞİV
  ADLİ KOLLUK YÖNETMELİĞİ'NDE DEĞİŞİKLİK

  Danıştay Adli Kolluk Yönetmeliği’ni durdurdu

  Savcı Akkaş: Soruşturmam engellendi

  Danıştay Adli Kolluk Yönetmeliği’ni durdurdu

  Başsavcı Çolakkadı: Savcı bilgi sızdırdı

  Danıştay Adli Kolluk Yönetmeliği’ni durdurdu

  YEDİ ÜNLÜ İŞADAMINA BÜYÜK ŞOK

  27 ARALIK KASIRGASI

  Danıştay Adli Kolluk Yönetmeliği’ni durdurdu

  YARGIDAN ŞOK TALEP

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı