ANKARA HABERLERİ

Danıştay’a silahlı saldırı ders oldu

Hürriyet Haber
05.05.2008 - 00:00Son Güncelleme :

Ambulans ve itfaiye araçlarının bile ulaşmakta zorlandığı Danıştay’ın Kızılay’daki Başkanlığı, mevcut binasından Eskişehir yoluna taşınıyor.

YEREL HABERLER ANKARA

Hürriyet Haber

BAŞKENT’İN en yoğun semti Kızılay’da hizmet veren Danıştay Başkanlığı, Eskişehir yoluna taşınıyor. Eskişehir yolu Lodumlu mevkinde yapılması planlanan Danıştay Başkanlığı hizmet binasının arsa işlemleri tamamlandı. Danıştay Genel Sekreteri Taci Bayhan, Genel Sekreter Yardımcıları Kalender Türeoğlu, Adnan Dikenli ve İbrahim Topuz ile birlikte tahsis edilen arsada incelemelerde bulundu.

Zor koşullarda

Genel Sekreter Bayhan, idari yargının en yüksek organı olan Danıştay’ın, Ankara’nın en yoğun semtlerinden Kızılay’da bulunduğunu belirterek, bunun birçok sorunu da beraberinde getirdiğini söyledi. Danıştay’a yapılan silahlı saldırıyı anımsatan Bayhan, menfur saldırıda yaşanan olaylar sonucu, ambulans ve itfaiye araçlarının bile binaya ulaşmakta zorlandığını gördüklerini, binanın konumu nedeniyle güvenlik ve otopark sorunu da yaşadıklarını anlattı. Binada, 15-20 metre karelik odalarda 4 hatta 5 hakimin birlikte çalıştığını söyleyen Bayhan, yeni hizmet binasına duyulan ihtiyacın artık ertelenemez bir nitelik kazanması nedeniyle Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu’nun, göreve geldiği 2 Mayıs 2006’dan itibaren Danıştay için hazır bir bina veya arsa alımıyla ilgili çalışmalar yürüttüğünü anlattı.

İlk aday değişti

Taci Bayhan, yine Eskişehir yolunda bulunan Halk Bankası Genel Müdürlüğü binası için girişimlerde bulunduklarını söyleyerek, "Ama sonra bazı gelişmeler nedeniyle Halk Bankası olmadı" dedi. Bu sırada, hizmet binası yapımı için yer belirlenmesi çalışmalarına başladıklarını belirten Bayhan, 2 yılı aşkın süreç sonunda, mevcut arsanın belirlendiğini söyledi. Taci Bayhan, 62 bin 310 metre karelik arsanın, "Danıştay Hizmet Binası" alanı olarak imar planlarının onaylandığını, 30 Ocak 2008’te arsanın tapuya tescil edildiğini, arsanın kesin tahsisinin yapıldığını ve 22 Şubat 2008’te teslim alındığını bildirdi. Taci Bayhan, Danıştay hizmet binası için en uygun projenin, katılımcı sayısının yüksek tutulduğu mimari proje yarışması yöntemi ile elde edilmesinin uygun görüldüğünü de belirterek, bunu gerçekleştirmek için 2008 yılı mali yılı bütçesine 2 milyon YTL ödenek konulduğunu ve proje teslim tarihinin 17 Haziran 2008 Salı günü olduğunu bildirdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Danıştay’a silahlı saldırı ders oldu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:10
 • Guneş
  07:57
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:33
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı