Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Danışmanlık pazarından Türkiye yararlanamıyor

  A.A.
  30 Ekim 2007 - 11:26Son Güncelleme : 30 Ekim 2007 - 11:26

  Avrupa Birliği ülkelerinin yarattığı danışmanlık pazarının 74 milyar Avroyu bulurken, bu pazarda henüz Türkiye'nin adı geçmiyor.

   AB danışmanlık pazarı geçen yıl yüzde 10,7 oranında büyüyerek, 64,5 milyar Avrodan 74 milyar Avroya ulaştı.

  Pazardan en büyük payı yüzde yüzde 29,3 ile Almanya ile yüzde 27,6 ile İngiltere alıyor. Bunu yüzde 10,2 ile İspanya, yüzde 8,9 ile Fransa, yüzde 5,9 ile kuzey ülkeleri, yüzde 3,5 ile Avusturya ve sırasıyla Hollanda, İtalya, Portekiz gibi ülkeler takip ediyor.

  Bu kapsamda, 14,7 milyar Avroluk danışmanlık işleri ile Almanya pazarın aslan payını alırken, İngiltere 11 milyar Avro, Fransa 3,8 milyar, Avusturya 1,9 milyar, İtalya 1,6 milyar, İspanya 1,5 milyar, Danimarka 1,2 milyar Avroluk danışmanlık işi yapıyor.

  Avrupa Birliği'nde danışmanlık pazarı iş ve teknoloji danışmanlığı, sistem geliştirme ve bütünleştirme (Yazılım geliştirme hariç), Dış kaynak kullanımı ve diğer hizmetlerden oluşuyor.

  Pazarın yüzde 40'ını iş danışmanlığı, yüzde 19'unu geliştirme ve bütünleştirme danışmanlığı, yüzde 19'unu dış kaynak kullanımı, yüzde 16'sını teknoloji danışmanlığı, yüzde 6'sını da diğer hizmetler oluşturuyor.

  Avrupa Birliği ülkeleri endüstri (yüzde 32), bankacılık ve sigortacılık (yüzde 22), kamu sektörü (yüzde 16), telekomünikasyon ve medya (yüzde 9) enerji (yüzde 8), ulaşım (yüzde 5) sektörlerine dönük danışmanlık hizmeti alıyor.

  Yunanistan, Macaristan, Danimarka, Romanya ve İngiltere gibi ülkeler daha çok kamu sektörüne dönük danışmanlık hizmeti alırken İsviçre, Fransa, Almanya ve İspanya gibi ülkeler bankacılık ve sigortacılık sektörlerine dönük danışmanlık talebinde bulunuyor.

  “TÜRKİYE'NİN, DANIŞMANLIK PAZARINA DÖNÜK BİLGİSİ YOK”

  Avrupa Yönetim Danışmanları Dernekleri Birliğinin (FEACO) Türkiye temsilcisi ve STM Kamu Projeleri Direktörlüğü İş Geliştirme Yöneticisi Kenan Okul, birliğin yıllık konferansının en son Polonya'nın Varşova kentinde gerçekleştiğini belirtirken, burada toplam büyüklüğü 74 milyar Avro olan AB danışmanlık pazarının 2008 yılında yüzde 10 oranında büyüyeceğinin öngörüldüğünü söyledi.

  Danışmanlık pazarında Türkiye'nin adının henüz bilinmediğine işaret eden Okul, ülkede danışmanlık pazarı ile ilgili yasal alt yapının da olmadığını ifade etti.

  Türkiye'de danışmanlık sektörüne yönelik pazar araştırmalarının bulunmadığına da dikkat çeken Okul, “Türkiye'de danışmanlık pazarı bilgisi yok “ dedi.

  Türkiye'de danışmanlık pazarın büyüklüğünün bilinmediğini belirten Okul, danışmanlık pazarını düzenleyen bir kanun da olmadığını söyledi.

  Bu sorunun kamu yöneticileri nezdinde farkındalığının yaratılmasının gerektiğini vurgulayan Okul, kanun yapıcılarının liderliğinde sektörde faaliyet gösteren şirketlerin ve uzmanların bir araya gelerek danışmanlık pazarının yasal alt yapısını kurulması ve danışmanlığın bir meslek olarak algılanması gerektiğini kaydetti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı