Gündem Haberleri

  Danimarka'ya 4 milyar avroluk dava

  A.A.
  06.02.2006 - 14:01 | Son Güncelleme:

  Hatay'ın İskenderun İlçesi'nde bir avukat ve 3 müvekkili, İslam dünyasında rahatsızlık yaratan karikatürlerle ilgili, basın yoluyla hakarete sessiz kalarak Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni ihlal ettiği iddiasıyla, Danimarka Devleti aleyhine 4 milyar avro tazminat talebiyle, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurdu.

  Avukat Maruf Kaymaz, İskenderun Adliyesi önünde düzenlediği toplantıda, “İslam dini ve Peygamberi Hz. Muhammed'e inanmış insanlar olarak müvekkilleri Yavuz Menderes Canbolat, Osman Özay ve Kemal Boran adına vekaleten, kendi adına asaleten”, Danimarka Devleti hakkında 4 milyar avro manevi tazminat talebi ile dava açılması için AİHM'E başvuru yaptığını söyledi.

  Kaymaz, inanç ve değerlere saygı duyulması gerektiğini, ancak 21. yüzyılda dahi bu yönde ilkelliğin kendisini gösterdiğini ifade ederek, şunları kaydetti: “Tarihin her döneminde insanlık değerlerine saldırılar olmuştur. Günümüzde ise bu gericilikten başka bir şey değildir.

  Hangisi olursa olsun bir inancın peygamberine hakaret, hele hele basın yoluyla ve tüm dünyanın gözünün içine baka baka yapılırsa bu durum kötü niyetin göstergesidir. İfade özgürlüğüyle de bir ilgisi yoktur. İfade özgürlüğü, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 10. maddesindeki sınırlamalara tabidir. Başkalarının şeref ve haklarının korunması, bu sınırlamanın özünü teşkil eder.

  Davalı Danimarka Devleti, İslam dininin Peygamberi Hz. Muhammed'e basın yolu ile yapılan hakarete sessiz kalarak altına imza koyduğu sözleşmeyi ihlal etmiştir.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı