Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Danimarka'nın Tahran Büyükelçiliği'ne saldırı

  (a.a.)
  06.02.2006 - 20:05 | Son Güncelleme:

  İran'da yüzlerce kişinin, İslam dünyasını rahatsız eden karikatürleri protesto etmek için Danimarka'nın Tahran Büyükelçiliği'ne taş ve molotofkokteyliyle saldırdığı bildirildi.

  İran'da bir grup göstericinin, İslam dünyasını rahatsız eden karikatürleri protesto etmek için Danimarka'nın Tahran Büyükelçiliği bahçesine girdiği bildirildi.

  Bölgedeki AFP muhabiri, büyükelçiliğe zarar gelmesini önlemek amacıyla polisin gözyaşartıcı bomba kullandığını ve bahçeye girenlerde de dahil olmak üzere tüm göstericileri dağıttığını belirtti.

  MOLOTOFKOKTEYLİ KULLANILDI

  Polisin kordon altına aldığı binaya yaklaşmayı başaran 300 civarında göstericinin, büyükelçiliğe taş ve molotofkokteyli attığı belirtildi.

  İran'da bugün 200 civarında öğrenci Avusturya Büyükelçiliği'ne molotofkokteyli ve taşlarla saldırmıştı.

  İRAN TİCARİ BAĞLANTISINI KESTİ

  İran Ticaret Bakanı Mesud Mirkazemi, İslam dünyasını rahatsız eden karikatürleri ilk yayımlayan ülke olan Danimarka ile tüm ticari bağlantıların kesildiğini bildirdi.

  İran İSNA ajansının bildirdiğine göre, Ticaret Bakanı Mirkazemi, Danimarka'dan İran gümrüklerine gelecek her tür malın geçişinin durdurulduğunu duyurdu. Bakan, düzenlediği basın toplantısında, Danimarka ile ticari bağların yarından (salı) geçerli olmak üzere kesildiğini kaydetti.

  İran, Danimarka'dan yılda 280 milyon dolarlık ithalat yapıyor.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı