Dünya Haberleri

  Danimarkalıların Alanya sevgisi

  Ünsal TURAN / Kuzeyden
  14.05.2010 - 14:24 | Son Güncelleme:

  Danimarkalı turistlerin tercihi Alanya, şimdi de ünlü zenginlerin, kraliyet ailesi mensuplarının gözdesi haline geldi. Prens Joachim ve eşi Prenses Marie'nin yaz tatili için Golden City'i tercih etmelerinin ardından, Prens Joachim'in eski eşi Kontes Alexandra da Alanya'da yazlık daire satın aldı. Bu gelişmelerde Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu'nun da hakkını teslim etmek gerekir.

  Danimarkalılar için önceleri Türkiye'de en popüler tatil beldesi Kuşadası ve Marmaris idi. Ne oldu da şimdi Alanya oldu? Anlatayım.

  Alanya'da Turizm ve Tanıtma Vakfı kuruldu. Turizmciler el ele verdiler Alanya'yı daha iyi tanıtma kararı aldılar. İlk girişimleri İskandinav ülkelerinde turizm fuarlarına katılmak oldu. Sonra İskandinavyalı turistlerin ihtiyaçlarını çok iyi gördüler ve ihtiyaçları karşıladılar.

  Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu ve Alanyalı turizmcileri Norveç'in başkenti Oslo'daki Turizm Fuarında tanıdım. Bu ülkeleri henüz iyi tanımadıkları için çok hazırlıksız gelmişlerdi. Onlara İskandinav halkının nelerden hoşlandığını nasıl bir tatil beldesini tercih ettiklerini anlattım. Bir süre sonra İsveç'in Göteborg şehrinde biraraya geldik. Oraya giderken Kopenhag'daki Turizm Müşaviri arkadaşım Vahit Karaali'yi de götürdüm. Vahit, Alanya  ekibine, Danimarka'daki fuarlara katılmaları tavsiyesinde bulunarak her türlü yardımı kendisinin yapacağı sözünü verdi.

  Alanya böylece Danimarka piyasasında kendisini göstermeye başladı. Başkan Sipahioğlu ve Turizm Tanıtma Vakfı yöneticileri arkadaşların gayretleri sonuç verdi. Artık Danimarka'da 7'den 70'e alanya adını tanımayan kalmadı. Burada Tyrkiet Eksperten Scanway seyahat acentesi sahibi Gündüz Doğusoy'un hakkını da yememek gerekir. Onun koyduğu direk uçaklarla Danimarkalılar Antalya ve Alanya'ya uçmaya başladılar. Sadece Tyrkiet Eksperten-Scanway geçtiğimiz yıl çoğunluğu Alanya olmak üzere Türkiye'ye 130 bin Danimarkalı taşıdı.

  Şimdi yazımın başında bahsettiğim konuya dönüyorum. Danimarka Kraliçesi Margrethe'nin küçük oğlu Prens Joachim, eşi Prenses Marie, Joachim'in eski eşi Kontes(prenses) Alexandra ve eşi Martin Jörgensen, X Factör yarışmasının jüri üyesi ünlü pop şarkıcı Remeee, TV 3 kanalında yayınlanan Paradis Hotel'in güzel sunucusu Rikke Göransson, Danimarka güzeli Ena Sandra, Manken ve Ajans Sahibi Sarah Fearirngton, Menejer Jonas Morkeberg,ünlü oyuncular gibi Danimarka'nın kalbur üstü zenginleri artık Alanya'da yazlık alıp, tatillerini Alanya'da geçirmeye başladılar.

  Türkiye'ye bu kişileri kazandıran kişi ve kuruluşları kutluyorum. Bunların başında Gold City sahibi Kerim Aydoğan geliyor. Kerim bey, Araba yarışlarına meraklı Prens Joachim ile tanışıp, kendisine özel olarak Cortina Racing marka bir yarış arabası yaptırdı ve arabayı  4 yıl yarışlarda kullanması için sponsor oldu. Danimarka'da Gold City adı Prens Joachim ile anılmaya başlandı.

  Alanya'ya zenginleri taşımaya başlayan bir başka kuruluş da Oasis Clup oldu. Ünlü Popçu Remee ile işbirlği yapan Oasis Clup sahipleri, Danimarkalı zenginlere yazlık daireler satmaya başladı

  Geçtiğimiz gün Danimarka medyasını kaynak alarak bir haber yaptım. Haberimde Gold City ile Oasis'i birbiri ile bağlantısı olan iki kuruluş gibi gösterdim. Ancak her iki kuruluşun da yöneticileri aradı ve Danimarka medyasından aldığım bilgilerin doğru olmadığını, Gold City sahibi Kerim Aydoğan'ın Oasis ile bir ilgisi bulunmadığını bildirdiler.

  Onların beni aramaları ile bu konuya daha iyi ışık tutulmuş oldu. Danimarkalı zenginlerin Alanya'ya yerleşmelerini sağlayan bir kişi yada bir kuruluş değil iki kuruluş olduğu ve aralarındaki güzel rekabetin Alanya ve Türkiye'ye yaradığı görüldü.

  Ben de bu haftaki yazımda bu iki turizm kuruluşumuzun çabalarını Türkiye ve Alanya için yaptıklarını anlatmak istedim. Umarım Kuşadası gibi diğer şehirlerimizdeki turizmcilerimiz de benzeri girişimlerde bulunurlar. Ülkemiz buna müsait.

  Danimarkalıların Alanya sevgisi

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı