Dünya Haberleri

  Danimarkalı sanayiciler: Gazete, Hz. Muhammed karikatürü için özür dilesin

  Hürriyet Haber
  29.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Danimarka'da Jyllands Posten Gazetesi’nde yayımlanan Hz. Muhammed karikatürleri ülke ekonomisine zarar vermeye başlayınca, Danimarka Sanayiciler Birliği, gazeteye bir mektup yollayarak Müslüman aleminden özür dilemesini istedi.

  Jyylands Posten Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Carsten Juste, "Bizim bu konuda sessiz kaldığımız doğru değil. Biz tartışmalara katıldık ve konuya açıklık getirmeye çalıştık. Sanayiciler Birliği bizi sessiz kalmakla suçlarken, kendileri bugüne kadar neden sessiz kalmışlar? Tabi şimdi tartışmalar ticareti etkileyince onlar devreye giriyorlar" dedi.

  Danimarka Dışişleri Bakanı Per Stig Möller, boykot yüzünden parlamento dış politika komisyonunu acil toplantıya çağırdı. Möller toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, boykotun genişlemesi durumunda AB’nin devreye sokulacağını belirterek, pazartesi günü yapılacak AB Dışişleri Bakanları toplantısında konuyu gündeme getireceğini söyledi.

  Öte yandan muhalefet partileri de gelinen durumdan Başbakan Anders Fogh Rasmussen’i sorumlu tuttular. Rasmussen, ifade özgürlüğü çerçevesinde bu tür şeylerin yayınlanabileceğini savunmuştu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı